» 
»
 

20 senedir aranan mafya çetesi lideri uyurken yakalandı

İtalya'daki mafya liderleri listesinde ikinci sırayı alan Ndrangheta üyesi Ernesto Fazzalari 20 senedir aranıyorken, Calabria'da bir apartman dairesinde sevgilisi ile yatağında uyurken yakalandı.

46 yaşındaki Ernesto Fazzalari 1996'da işlediği kaçakçılık ve cinayet suçlarından dolayı İtalyan mahkemesince yargılanmış ve müebbet hapis cezası aldıktan sonra sırra kadem basmıştı. İtalya'nın mafya çetesi lideri 20 senedir kaçak olmasına rağmen ikinci sıradaki yerini alırken, sevgilisi ile uyuduğu sırada polisler tarafından baskına uğradı ve yakayı ele verdi. Daily Mail'in haberine göre, dünyanın en büyük organize suç ögütlerinden biri olan Ndrangheta'nın üyelerinden biri ve kokain ticari yapmakta olan Fazzalari yakalandığında silahlı olmasına rağmen silahına sarılmayıp teslim oluyor.

İtalya'nın en çok aranan mafya liderleri listesinde ikinci sırada yer alan, kendi patronlarından birini öldüren ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılan 46 yaşındaki Fazzalari, İtalya'nın güneyindeki Calabria'da bir apartman dairesinde sevgilisi olduğu söylenen bir kadın ile sabahın ilk ışıklarında gerçekleştirilen operasyon sayesinde yakalandı. Yirmi yıl süren kaçak hayatının ardından polis ekiplerine direnmeyen mafya lideri, bugün tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Adam öldürme, yasadışı silah kaçakçılığı, kokain ticareti ve daha birçok suçtan dolayı aranan adamın yakalanıp tutuklanması devlet tarafından önemli bir zafer olarak kayıtlara geçti. Başbakan Matteo Renzi, twitter hesabından attığı bir tweet ile adalete, hakime ve düzene, güçlerine teşekkürlerini sunduğunu ifade etti. Ülkenin İçişleri Bakanı Angelino Alfano'da organize suçlara karşı kazanılan mücadelede zafer kazandıklarını dile getiren bir konuşma gerçekleştirdi.

Ndrangheta, İtalya merkezli dünyanın en büyük suç örgütüdür. Örgütün yaklaşık 6 bin çalışanı vardır. İtalya'nın merkezinde, Avustral'ya ve Kanada'da ana ofisleri bulunmaktadır. Örgüt, kendileri ile çalışmak istemeyen veya bir çok mafya çetesi ile ortak yaptıkları işlerde ihanete uğradığında cezaları acımasızca olmuştur. Özellikle 1999 ve 2000'li yıllarda örgüt en azılı işlere imzalar atmıştır. Örgütünün kuruluş tarihi ise 1860'lara dayanmaktadır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *