» 
 

20 yaş ve üstü motorlu taşıtlara ilişkin MTV kararı Resmi Gazete'de

Resmi Gazete'de bugün yayımlanan karara göre 20 yaş ve üstü motorlu taşıtlara MTV teşviki hayata geçirilecek. Hurdaya çıkarılan araçlar için MTV gecikme zammı, vergi cezaları ve idari para cezaları gibi alacaklar silinecek.

MTV borcu, gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezaları ve idari para cezalarının silinmesini içeren 20 yaş ve üstü motorlu taşıtların MTV teşvik kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre 1997 ve daha öncesine ait model yılındaki motorlu taşıtlarını 31 Aralık 2018'e kadar kayıt ve tescillerinin silinerek hurdaya çıkarılması durumunda söz konusu cezalar silinecek.

Resmi Gazete'de bugün yayımlanan Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği'ne göre 1997 yılı ya da daha eski model motorlu taşıtlar, il özel idarelerine ya da büyükşehir belediyelerine kayıt ve tescilleri 31 Aralık 2018'e kadar silinerek teslim edilmeleri durumunda bu tarihe kadar tahakkuk etmiş ve ödenmemiş MTV, MTV gecikme zammı, faizi, vergi cezaları ve tescil plakasına kesilen idari para cezaları silinecek.

Tebliğin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle mevcut olmayan ya da herhangi bir nedenle motorlu taşıt vasfını kaybetmiş motorlu taşıtlardan model yılı 2005 ve öncesine ait olanlarda kanaat verici şekilde belgelendirilmesi ya da ilgili trafik tescil kuruluşu nezdinde adlarına kayıtlı olanlar tarafından yazılı bildirimde bulunulması durumunda ise bu taşıtların vergileri 1/4 oranında 31 Aralık 2018'e kadar ödenirse, vergi aslı, gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezaları ve plakaya kesilen idari para cezaları silinecek. Ödeme sonrasında ise trafik tescil kayıtları silinecek.

Ancak, trafik tescil kayıtları silinen motorlu taşıtlar sonradan bulunur ve varlığı tespit edilirse, borçların silindiği tarihten itibaren trafik tescil kayıtları yapılacak ve silinen vergi ve alacaklar bulunup tescil edildikleri yılın ocak ayı itibariyle motorlu taşıtlar vergisi adıyla tahakkuk etmiş sayılacak. Gerçeğe aykırı bildirimde bulunarak yararlananlar ise başka bir suç teşkil etmemesi halinde il özel idareleri, büyükşehir belediyeleri, MKEK Hurda İşletmesi Müdürlüğünce teslim alınmış taşıtları, taşıt vasfını kaybettirecek şekilde kullanılamaz hale getirmeyenler ile ilgili gerekli tedbirleri almayanlar cezalandırılacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *