200 bin yıl önce yaşamış Neandertal insan izlerine ulaşıldı

Uşak'ın Banaz ilçesinde tesadüfen eseri bulunmuş olan fosillerin incelenmesini takiben başlatılmış olan Sürmecik kazıları sırasında, yontma taş devri döneme ait kalıntılar bulunduğu belirtildi.

İnsanoğlunun geçmiş yüz yıllardaki yaşamına ilişkin sayısız kalıntı, yaşam malzemeleri ve yaşamlarına dair buluntular arkeologlar tarafından bir bir ortaya çıkarılmaya devam ederken, sır perdeleri de aralanıyor. Son olarak, Uşak'ın Banaz ilçesinde tesadüf eseri bulunmuş olan fosillerin incelenmesi sonucu başlatılan Sürmecik kazıları sırasında, yontma taş devri olarak adlandırılan paleolitik döneme ait kalıntılara ulaşıldığı belirtildi.

Tesadüfen bulunan fosillerin incelenmesi sonrası başlatılmış olan Sürmecik kazıları sırasında 200 bin yıllık kalıntılara rastlanması,  yontma taş devrinde yaşayan Neandertal insanın yaşam tarzı ile ilgili birçok bilgiye ulaşılmasına yardımcı olacak gibi görünüyor.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Harun Taşkıran, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Sürmecik kazı alanında yontma taş çağı olarak da adlandırılan paleolitik döneme ait birçok eser bulunduğunu açıkladı.  Ege Bölgesi hatta Türkiye için paleolitik döneme ışık tutan çok özel bir alan haline gelen Banaz ilçesi’nde iki yıldır çalışmalarına devam ettiklerini, bugüne kadar yaklaşık 80 bin kadar, kalıntı olarak nitelendirilen parçalar topladıklarını, bulunan bu parçaların incelemelerinin sürdüğünü belirtti. Bu yıl yapılan çalışmalarda bulunmuş olan kalıntılar arasında, tahmini olarak 200 bin yıl önce bölgede yaşayan Neandertal insanın avlanmak amacıyla kullandığı el baltası, ok ucu gibi aletlerin yer aldığını belirten Taşkıran, Uşak ve çevresine bakıldığı zaman, bölgenin tarihini ilk tunç çağına kadar indirebildiklerini,  en fazla geç neolitik döneme kadar çekilebileceğini ancak Sürmecik buluntu yeriyle kentin tarihini 200 bin yıl öteye götürebildiklerini ifade etti.

Bölgedeki sıcak su kaynağı bulunan kenar bölgede yaklaşık 200 bin yıl önce bir grup Neandertal insanın konaklamış olduğunu, Türkiye'de orta paleolitik döneme ait en iyi eserlerin Antalya’da bulunan Karain Mağarası'nda olduğunu aktardı.
Uşak Müze Müdürü ve Sürmecik Kazı Başkanı Şerif Söyler, araştırma yapılan bölgenin koruma altında olduğunu, eserlerle ilgili incelemenin devam ettiğini belirtti. Söyler, Neandertal insanların genellikle mağaralarda yaşadığını, açık alanda yaşamalarının çok dikkat çekici olduğunu belirtti. Tahminlerinin, bölgedeki sıcak su kaynağına gelen hayvanlarını avlayarak beslenmek amacıyla burada konakladıklar olduğunu, ok uçları, kesme aletleri, diş ve hayvan fosillerin de var olduğunu ifade etti..

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *