2016 DGS tercih başvuru tarihi son gün ne zaman?

DGS (Dikey Geçiş Sınavı) başvuruları 30 Eylül tarihinde başlamıştı. DGS başvuru tarihi için ise son üç gün kaldı. Başvurular 7 Ekim'de bitiyor. Önlisans mezunları kendi bölümlerine yönelik dört yıllık lisans programlarına geçmek için tercihlere başladı. Detaylar haberde...

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) tercih işlemleri sona eriyor. ÖSYM'nin internet sitesinde yayımlanan bildiriye göre, tercihler için son üç gün kaldı. Meslek yüksekokulları ile açıköğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrenciler kendi bölümleri ile ilgili dört yıllık lisans programlarına geçiş yapabilmek için DGS sınavına giriyor. Sınav sonuçlarına göre ise tercih işlemlerini gerçekleştiriyor. Adaylar, tercih işlemlerini nasıl yapacağını ve ne zaman yapacağını ÖSYM'nin web adresinden öğreniyorlar. Tercih yapan adayların özellikle, kodlara, adlara, puan türüne, kontejanlara ve koşullara uygun tercihlerde bulunması gerekir.

Tercih işlemlerini tamamlayan adayların, mutlaka yaptıkları tercih listesinin bir kopyasını saklamalıdır. Tercih için belirtilen tarihler içerisinde tercih süresinin bitimine kadar tercihlerinde değişiklik yapabilirler. DGS yerleştirme işlemleri ise adayların 2016 DGS sınavı tercih sonuçlarına göre, en önemli etken olan puan göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. Yerleştirme yapılan programa kayıt yapılması için verilen sürede de istenen belgeler ile kayıt işlemleri tamamlanmalıdır.

Herhangi bir olumsuzluk neticesinde yerleştirildiği programa kaydı yapılamayan öğrencilerin durumları ÖSYM Başkanlığı tarafından değerlendirilerek, puan durumuna bakılarak alt tercihlerden kayıtlar tamamlandıktan sonra bir ay içerisinde ÖSYM Başkanlığına belgeleri ile başvurduktan sonra konejan harici olarak yerleştirilirler.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *