» 
 

2016 Emlak Vergisi 2. taksit ödeme gününü kaçırmayın!

Her yıl iki taksitle ödenen emlak vergisinin ikinci taksit ödemeleri başlıyor. Emlak vergisinde 2. taksit ödemeleri başlama tarihi 1 Kasım ve son ödeme tarihi ise 1 Aralık olarak duyuruldu. Peki emlak vergisi borcu nasıl ödenir? Detaylar haberde...

İlk taksit ödemeleri bu yıl Mart ayında başlayan emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri 1 Kasım'da başlıyor. Her yıl iki sene taksit olarak ödenen emlak vergisi Mart ayında başlamıştı. Şimdi ise 2. taksit ödemeleri başlıyor. Taşınmaz sahiplerinin ödediği ve kiracının mükellif olmadığı emlak vergisinin ödenmemesi durumunda ise gecikme cezasını taşınmaz sahibinin ödemek zorunda kalıyor.

Peki emlak vergisi ödemeleri nereye yapılır? Taşınmazların mükellif olduğu emlak vergisi ödemeleri belediyelerin vergi tahsilatı yapan şubelerinde ve PTT aracılığı ile hesabına, öte yandan banka şubelerine yapılmaktadır. Bazı belediyeler emlak vergisi ödemelerini internet üzerinden de kabul etmektedir. Hangi belediyelerin böyle bir sisteme sahip olup olmadığını öğrenmek için belediyeleri telefon ile arayarak bilgi alınabilir.

EMLAK VERGİSİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

Emrak vergisi ödemeleri için gerekli olan belgeler, tapu fotokopisi, binanın bulunduğu adres, bina için yapı kullanma izin fotokopisi, beyan sahibinin ikametgâh adresi ve işyeri adresi, T.C. kimlik numarası ve vergi numarasıdır. Bu yıl ilki yapılan emlak vergisi ödemelerinin ikinci taksiti 1 Kasım'da başlayıp, 1 Aralık'ta sona erecektir.

EMLAK VERGİSİNDEN KİMLER MUAF OLUR?

Emlak vergisi muafiyeti için şu durumlarda olmak gerekir; 200 metrekareyi geçmeyen tek meskene sahip, herhangi bir gelir sahibi olmamak, bir başka meskende hisse sahibi olmamak, kışlık evin yanında yazlıke ve sahip olmamak, engelli, gazi, ev hanımı, dul ve yetimler, işsiz ve emekliler.

EMLAK VERGİSİ BORCU NASIL ÖĞRENİLİR?

Emlak vergi borcu sorgulamak ve ödeme işlemleri bağlı olan belediyeden yapabilir. İnternet üzerinden sorgulama için ise belediyelerin sisteminin olup olmadığı öğrenilmeli ve varsaardından e-belediye sistemine giriş yapılmalıdır. Gayrimenkul sahipleri, ev, iş yeri, arsa ya da arazi sahipleri emlak vergisini ödemelidir. Bazı belediyeler E-belediye sistemini kullanırken, bazıları ise henüz kullanmıyor. Hangi belediyenin bu sisteme sahip olup olmadığı öğrenilmeli ve sistem kullanılıyor ise bu sistem üzerinden de ödeme yapılabilmektedir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *