» 
»
 

2016 fitre miktarı Diyanet İşleri tarafından açıklandı!

Ramazan ayı ile birlikte 2016 yılı fitre miktarı da merak konusu. 2016 yılı fitre rakamları Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından belirlendi. Bu yıl Ramazan ayında verilecek olan bir kişilik fitre kaç liraya denk geliyor?

27 Nisan’da toplanan Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından 2016 fitre miktarı belirlendi. Dr. Ekrem KELEŞ'in başkanlığında yapılan toplantıdan çıkan karara göre fitre miktarı 2016 yılı için 15 lira olarak belirlendi. Peki merak edenler için hemen detaylı bilgileri verelim. Sadaka-i Fıtır ne demektir? Fitre nedir, fitre kimlere verilir, kimler fitre verir gibi gündemdeki soruların cevaplarını bulalım…

Sözlük anlamı dince Ramazan ayında verilmesi buyrulan miktarı belirlenmiş sadaka olarak geçen fitre, ya da fıtır sadakası temel ihtiyaçlarını karşılayabilen ve bunların haricinde mal sahibi olan, kısacası İslamiyet’e göre zengin olarak kabul edilen tüm Müslümanların vermeleri vacip olan sadakadır. Pek fitre yükümlüsü olma şartları nelerdir hemen söyleyelim. Fitre vermek için birinci şart Müslüman olmak, ikinci şart ise daha önce de bahsi geçtiği gibi belli miktar mala sahip olmaktır. Üçüncü şart ise akıllı ya da ergen olma durumuna bakılmaksızın velisi tarafından fitrenin verilmesidir. Bu durumda başka birinin fitresini vermek için gereken şart olarak da velayeti altında olmak ve bakmakla yükümlü olmaktır. Ancak evlat anne babasının fitresini vermekle yükümlü değildir. Yanında yaşıyor olsalar bile evlat anne babanın fitresini vermez. Ancak akıl hastası ya da yoksul olmaları durumunda verebilir.

Fitre ne zaman verilir?

İşte cevaplanması gereken diğer bir soru. Hanefilere göre Ramazan Bayramı’nın birinci günü verilmesi gereken fitre, Hanefiler haricindeki diğer 3 mezhepe göre ise Ramazan ayının son akşamı güneş battıktan sonra vaciptir.

Fitre kimlere verilebilir?

Zekat ile aynı durumda olan fitre, niyet edilmek suretiyle fakirlere verilir ancak kendisine verdiğiniz kişiye bunu söylemeniz gerekmez. Eşe, anneye, babaya, çocuğa ya da toruna fitre verilmez. Fitrenin amacı yoksul durumda olan Müslümanların bayramda karınlarını doyurmalarını sağlamak, ihtiyaçlarını karşılamak içindir. Bu sayede fakir Müslümanlar da rahat bir şekilde bayram günü ibadetlerini yapabilirler. Fitre verirken öncelikle çevredeki yoksul Müslümanlara verilmelidir. Eğer etrafındakine değil de uzaktakine gönderilirse mekruh durumuna düşer.

Fitre miktarının belirlenmesi

4 gıda maddesi (buğday ya da buğday unu, arpa ya da arpa unu, kuru üzüm, kuru hurma) üzerinden hesaplanan fitre miktarı kişinin mal durumuna göre değişebilir. Zengin kişilerin hurma üzerinden fitre vermesi münasipken daha az malı bulunan kimseler buğday üzerinden fitre hesaplayabilir. Bu miktarlar para olarak da ödenebilir ki bu daha güzel bir ödeme olarak değerlendirilmiştir. Her Ramazan'da fitre miktarı müftülükler tarafından bu 4 gıda maddesine düşen fitre bedelleri belirlenerek ilan edilir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *