» 
»
 

2016 için hangi devlet kurumu kaç personel alımı yapacak?

Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz darbe girişiminde bulunmasının ardından kamuda da görevden uzaklaştırmalar ve almalar sürdürülürken öte yandan da kamu kurumlarına personel alımları devam ediyor. 2016 için polis alımı, özel harekat alımı, sağlık personeli alımı, öğretmen alımı ile hakim ve savcı alımı başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına kaç personel alımı yapılacak? Detaylarda...

FETÖ'nun 15 Temmuz darbe kalkışmasında bulunmasının ardından soruşturmalar kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında görevden almalar ve uzaklaştırmalar devam ederken, personel alımları da gerçekleştiriyor. Alınan son bilgilere göre, Kamu Personeli Seçme Sınavı şartı ve şartsız olmak üzere yaklaşık 50 bin civarında kamu personeli alınacağı bildirildi. Kamu personeli açığının meydana gelmemesi için harekete geçilmesi üzerine, kamuda en yoğun olarak atama ve açığa alma işlemleri Milli Eğitim Bakanlığı'nda, Adalet Bakanlığı'nda ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görülüyor.

Buna bağlı olarak yaklaşık 15 bin civarında sözleşmeli öğretmen alımı yapılacağı duyurulmuştu. Başvuruların 11 Ağustos'ta sona ermesinin ardından öğretmen adayları için atamalar ise 10 Ekim'de gerçekleştirilecek. Alınacak öğretmenler KPSS sonucuna ve yapılacak sözlü sınav göz önünde bulundurularak yapılacak. Adalet Bakanlığı'na mübaşir, zabıt kâtibi, aşçı, teknisyen, kaloriferci ve şoför kadrolarına yaklaşık 2 bin 371 personel alımı yapılacak. Alınacak kamu personelleri adli ve idari yargıda görevlendirilmek üzere 210'u kadrolu, 2 bin 161'i ise sözleşmesi olarak istihdam edilecek. Baraj puanı 70 olmak üzere, sınav başvuruları 22 Ağustos-5 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

Sağlık personeli alımı ise Eylül sonuna kadar devam edecek ve yaklaşık 20 bin kişi istihdam edilecek. Özel Harekât Polisi alımı ise yaklaşık 10 bin kişi civarında olacak. Bunlardan bin bayan ve 9 bin bay olarak alınacak. Şartı ise askerliğini tamamlamış en az lise veya dengi bir okulda eğitim almış olmak. Polisliğe ise 10 bin kişi alınacak. KPSS için baraj 70 puan almak şartı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) çeşitli birimlerde görevlendirmek üzere 45 uzman yardımcısı, hukuk ve mühendislik bölümlerinden yapılacak. Başvuruları ise 31 Ağustos ile 6 Eylül arasında yapılacak.

Savcı ve hâkim alımı başvuruları 11 Ekim ile 20 Ekim arasında yapılacak. Yaklaşık 3 bin kişi alınacak ve başvurular internetten ya da ÖSYM başvuru merkezlerinden yapılacak. DHMİ'ye (Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü) 88 personel alımı yapacak. 63 stajyer ve 25 asistan olacak. Başvuruları ise 29 Ağustos ile 30 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. KPSS için minimum 70 puan almış olması gerekirken başvurular e-posta yolu ile ya da bireysel olarak yapılacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *