» 
 

2016 Konut kredisi ve taşıt kredisi faiz oranları açıklanıyor

Türkiye Merkez Bankası'nda bugün değişiklikler bekleniyor. Faiz oranlarında düşüş oranı belirli oldu mu? 2016 Taşıt kredisi faizi ve konut kredisi faizi gelecek karara bağlı. İşte detaylar...

Merkez Bankası'ndan bugün faiz oranlarında bir açıklama yapılması bekleniyor. 2016 yılının ilk çeyreğinde taşıt kredisi faiz oranları ve konut kredisi faiz oranlarında düşüş beklenirken, faiz oranlarındaki düşüş hakkında şuana kadar herhangi bir tahmin yapılmadı. Faiz oranlarındaki düşüş ile birlikte bu durumun doları yükseltmesi de kaçınılmaz bir durum olacağa benziyor. Merkez Bankası'nın PPK (Para Politikaları Kurulu) bugün toplanacak. Faizler konusunda atılacak adımlar belirlenecek.

İntegral Menkul Değerler Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu’dan gelen açıklamalara göre, Merkez Bankası’nı faiz indirimlerinde ölçülü olacağını ve üst bantta olacağını düşündüğünü dile getirdi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın beklentilere yönelik bir tutum sergilemesi durumunda dolar lira kurlarında 2.95 seviyelerinde bir gevşeme olabileceğini söyledi. Merkez Bankası’nın üst bantta faiz indirimine gitmesinden ve orta, üst bant faizlerinde indirim yapmasının ardından türk lirasında değer kaybının devam edebileceğini söyledi. Dolar kurunun ise 3 seviyesini ve üzerini zorlayabileceğini ifade etti.

FED’in haziran ayı toplantısı öncesi ve yeni kabinenin de açıklanmasının öncesinde hatırı sayılır bir sınav beklentisi olduğunu söyleyen Saxo Capital Markets Strateji Müdürü Cüneyt Paksoy düşüncelerinde, koridorun üst bandında 25 baz puan indirim olacağı ve bandın da 75 paz puan ve daha fazlası bir faiz indirimi yapılması kur tarafından bir yansıma olmasına neden olacağını söyledi. Şayet böyle olursa dolarda hareketlilik başlayacağını ve hatta 3 ve üzerine de çıkabileceğini söyledi. Faizlerde 10 ve üzerinde bir hareketlilik olabileceğini de ekledi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *