» 
»
 

2016 KPSS Ortaöğretim sınavı hakkında ÖSYM'den açıklama

Tarihin en büyük sınavı olacağı belirtilen 2016 KPSS Ortaöğretim sınavına 3 milyon 498 bin 335 başvuru yapıldı. Türkiye tarihinin en büyük sınavında 542 bin 122 personel görev yapacak.

20 Kasım pazar günü ÖSYM'nin yapacağı KPSS Ortaöğretim sınavı için yaklaşık 4 milyon kişi ile tarihi bir gün olacağını belirten ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, sınav için 3 milyon 498 bin 335 kişinin başvurduğunu belirtti. KPSS Ortaöğretim sınavında görevli personel sayısı ise 542 bin 122.

Önceki yıllarda önlisans ile ortaöğretim sınavlarının cumartesi ve pazar günleri aynı hafta sonunda yapıldığını belirten Demir, yine hafta sonu gerçekleşecek sınavlar için şu anda önlisansta 1 buçuk milyon, ortaöğretimde ise 3 buçuk milyon aday bulunduğunu belirtti. Demir, toplamda 5 milyon adayın katılacağı sınavın Türkiye tarihinin en büyük sınavı olacağını değerlendirdi.

Bu kadar yoğun başvuru olması nedeniyle daha önceden olduğu gibi aynı hafta sonu yapılmasının imkansız hale geldiğini belirten Demir, büyük bir sınav yapılacağını kaydetti.

SINAV GİRİŞ BELGESİ VE T.C. KİMLİK NO İÇEREN KİMLİK BELGESİ

20 Kasım'da yapılacak KPSS Ortaöğretim sınavı için adayların giriş belgeleri ise AİS'te erişime açıldı. 2016 KPSS Ortaöğretim sınavına girecek olan adaylar bu giriş belgesini almak zorunda. Sınav giriş belgesi ais.osym.gov.tr adresinden edinilebilir. Kamu Personeli Seçme Sınavı lise mezunları için pazar günü yapılacak sınav saat saat 10:00'da başlayacak. Adayların yanlarında T.C. kimlik numaralarını içeren kimlik belgeleri mutlaka olmalı aksi halde adaylar sınava alınmayacak. Ayrıca adaylardan T.C. kimlik belgelerindeki fotoğrafların da yeni çekilmiş olması isteniyor.

PEKİ SINAV YERİNE NELER ALINMAYACAK?

Adayların yanlarında cüzdan, saat, çanta, hesap makinesi, cetvel, pergel, kalem, silgi, müsvedde kağıt, cep telefonu, anahtarlık, sigara, çakmak, tesbih, su haricinde içecek, yiyecek, raporu olmayan ilaç, elektronik eşyalar, kemer ya da iğne harici metal eşyalar kabul edilmeyecek. Sınav yerine giderken bunları yanınıza almayın ya da yanınızda gelen bir yakınınıza bırakın.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *