2016 Nobel fizik ödülleri sahiplerini buldu

Her yıl olduğu gibi bu yılda düzenlenen bir etkinlikle 2016 Nobel Fizik Ödülleri sahiplerine teslim edildi. Bu yılki ödülleri İngiliz David Thouless, Duncan Haldane ve Michael Kosterlitz kazandı.

İngiliz David Thouless, Duncan Haldane ve Michael Kosterlitz, topolojik evre değişimlerinin ve maddenin topolojik evrelerinin kuramsal keşfine olan önemli katkıları dolayısı ile Nobel Fizik Ödülü’ne layık görüldü. Nobel komitesi bu önemli ödülün yanı sıra 4 milyon İsveç Kronu para ödülünün de yarısının Thouless’e öteki yarısını da Halden eve Kosterlitz arasında taksim edildiğini açıkladı.

1901 yılından bugüne kadar 109 kez verilen Nobel Fizik Ödülü 201 verildi. Ödüllerden 32 tanesi 2 kişi,30 tanesi de kişi arasında paylaştırıldı. 1956-1972 yıllarında aynı dalda iki kez Nobel Fizik ödülüne layık görülen John Bardeen, aynı dalda ödül alması nedeni ile tarihe geçen ilk fizikçidir.

Bu özel ödülün takdim edildiği etkinlikte Nobel Fizik Ödülünü kazananlara bir de İsveçli heykeltıraş ve gravürcü Erik Lindberg tarafından tasarlanan madalya hediye edilmektedir.

 

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *