» 
»
 

2016 yılı yeni bir sıcaklık rekoru kırıyor

Meteorolojik kayıtların tutulmaya başlamasından bu yana en sıcak yıl 2016 yılı olacak. Dünya Meteoroloji Örgütü küresel sıcaklığın artışına bağlı değişikleri açıkladı. Peki 2017 yılında sıcaklıklar nasıl olacak?

Küresel iklim görüşmeleri sonrasında yayınlanan rapora göre, yerkürede ölçülen en sıcak 17 yıldan 16'sı bu yüzyılda bulunuyor ve son 3 yıldır en yüksek sıcaklık değerleri ölçülüyor. 2016 yılının başlarında El Nino hava olayları nedeniyle sıcaklıklar artarken, küresel ısınmanın en büyük nedeni yine insan faaliyetleri sonucu oluşan sera gazı emisyonları olarak vurgulandı.

Fas'ta gerçekleştirilen küresel iklim görüşmeleri raporu sonrasında bir açıklama yapan WMO Genel Sekreteri Petteri Taalas, her yıl yeni rekorlar kırıldığını belirterek El Nino'nun yarattığı ekstra sıcaklığın ortadan kalktığını ancak küresel ısınma sonucu sıcaklık artışının devam edeceğini ifade etti. Taalas, iklim değişikliği nedeniyle aşırı hava olaylarının etkisinin ve oluş sıklığının arttığına dikkati çekerek sıcak dalgalarının ve sellerin her yeni nesilde daha sıradan hale geldiğini belirtti.

Artan sıcaklık ortalamalarında en büyük etkenin insan kaynaklı faktörler olduğu belirtilen 2011-2015 Küresel İklim Raporunda örnek olarak karbon içeren kömür, petrol, doğalgaz gibi fosil yakıt kullanımı verildi. Fosil yakıtların sıcaklığı en az 10 kat arttırdığının tespit edildiği bilgisi paylaşılan rapora göre Güney Afrika'nın başkenti Pretoria'da ocak ayı sıcaklık değeri 42,7 derece, Tayland'ın Mae Hong Son kentinde nisan ayında 44,6 derece, Hindistan'ın Phalodi kentinde mayıs ayında 51 derece, Kuveyt'in Mitribah kentinde temmuz ayında 54 derece kaydedildi. Rusya'nın Arktik Okyanusu sahillerinde ise en yüksek sıcaklık eksi 6-7 derece arasında yani ortalamanın üzerinde olduğu kaydedildi.

2010-2011 yılları arasında yaklaşık 258 bin kişinin ölümüne neden olan Doğu Afrika'daki kuraklık ile 2015 yılında Pakistan ve Hindistan'da 4100'den fazla kişinin hayatını kaybettiği sıcak dalgalarının sıcaklık artışıyla ilgisi olduğu raporda ayrıca kaydedildi.

2017 YILI NASIL GEÇECEK?

Önümüzdeki yılın da çok sıcak geçeceği belirtilen tahminlere göre sıcaklık değerleri 2016'yı aşamayacak. BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ise yaptığı açıklamada 60 milyondan fazla kişinin aşırı sıcaklar ve iklim değişikliğinden etkileneceğini kaydetti.

4 Kasım'da yürürlüğe giren ve iklim değişikliği ile mücadeleyi hedefleyen "Paris Anlaşması"nı 190'dan fazla ülke ile birlikte Türkiye de imzalamıştı. Uluslararası anlamda hukuki bağlayıcılığı olan anlaşma metnine göre imzalayan ülkeler sera gazı salınımını azaltmak ve küresel sıcaklık artışını 2 derecenin altına çekmek için uygulamalar yapacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *