2016'da 3 bin savcı ve hakim göreve alınacak

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Fetullahçı Terör Örgütü'ne yönelik başlatılan soruşturmalar kapsamında çok sayıda savcı ve hakimin görevden alındığı belirtti. Buna bağlı olarak 2016'da sene sonuna kadar 3 bin civarında savcı ve hakimin göreve alınacağını bildirdi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a Anadolu Ajansı tarafından bundan sonraki zaman içerisinde savcı ve hakim adayı alımı hakkında yeni bir uygulamaya geçiş yapılıp yapılmayacağı ve alınacak adaylardaki şartlar soruldu. Bunun üzerine Bekir Bozdağ, HSYK'nın darbe teşebbüsünün yaşandığı gecede başlattığı soruşturmalar dikkate alınarak, çok sayıda savcı ve hakimin görevlerinden açığa alınma kararının verildiğini ve bununla ilgili olarak da Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun gerekli kararı vereceğini belirtti. Yargının tarafsızlığının ve bağımsızlığının çok önemli olduğunun altını çizen Bozdağ, bu durum herkes için güvenli bir durum olduğunu bildirdi. Bu güvencenin tehlike altına girmesi ve insanlarında bu konuda şüphe duymasının negatif sonuçlar ortaya çıkarabileceğini vurgulayarak, Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun görevini elbette yerine getireceğini söyledi.

Bozdağ, şu süreçte 3 bin civarında savcı ve hakimin görevlerinden açığa alındığını söyleyerek, ortada ciddi bir savcı ve hakim açığı olduğunu ve pek çok vatandaşın yargıda çok sayıda davasının ve şikâyetinin olduğunu da belirtti. Adli tatilin bitmesinin ardından 2016'nın Eylül ayına doğru savcı ve hakim ektikliği ihtiyacının görüleceğini ve vatandaşların ise bu konuda bir endişe duymamaları gerektiğini dile getirdi. Bozdağ, şu an da yaklaşık 5 bin kişinin stajda olduğunu, yani belirtilen rakamda savcı ve hakim adaylarının olduğunu bildirdi. 

Ayrıca KHK'lardan birine konulan hüküm ile birlikte savcı ve hakim adaylarından staj süresini bitirmeden mesleğe geçiş kabulune imkan getiren bir düzenlemenin yapıldığını söyledi. Adli tatil bitrikten sonra yaklaşık 5 bin kişinin göreve başlamış olacağını belirtti. Açığa alınanlardan dolayı, ortaya çıkan bu olumsuzlukların da bu şekilde ortadan kaldırılacağı vurgulandı. 2016'nın sonuna kadar 3 bin civarında savcı ve hakimin alınacağını, bu konuda meclisten de kadro talebi yapılacağı, vatandaşların dava ve şikayetlerinin çözümlenmesinin gecikmemesi için her türlü tedbirin alındığını ve alınmayada devam edeceğini ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *