» 
»
 

2016'da hava daha sıcak olacak Son sıcaklık tahminleri ürküttü!

İngiliz Meteoroloji Kurumu yeni bir küresel sıcaklık tahmininde bulundu. Kurumdan yapılan açıklamaya göre 2016 yılında 2015’e göre daha sıcak bir yıl yaşayacağız. Küresel ısınma ve El Nino nedeniyle sıcaklık her yıl artmaya devam ediyor.

El Nino’nun güçlü etkileri ve küresel ısınma sebebiyle bu yıl sıcaklıkların ortalama değerlerin üzerinde olacağı öngörülmüştü. Şimdi de yeni yıl 2016 için hava tahminleri yapılıyor. BBC'nin haberine göre; İngiliz Meteoroloji Kurumu yaptığı açıklamada, 2016 yılı sıcaklık değerlerinin sanayileşme öncesi dönemdeki değerlere göre 1.1 derece daha yüksek olacağı öngörülüyor.

HER YIL ARTIYOR
Geçen hafta Paris’te düzenlenen BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı'nda ülkeler, önümüzdeki yıl meydana gelecek artışın 1.5 derece ile sınırlı kalması için çaba gösterme konusunda görüş birliğine varmışlardı. Ancak bilgisayar destekli ve istatistiki methodlar kullanılan bu yeni tahmin gösteriyor ki, önümüzdeki bir yıl boyunca sıcaklık değerleri 1961-1990 yılları arasındaki değerlerin 0.84 derece daha üstüne çıkacak.

ÜLKELER ANLAŞTI AMA...
Sanayileşme öncesi değerlerle kıyaslandığında, hava tahminleri gösteriyor ki, önümüzdeki yıl sıcaklık artışı, 1850-1899 yılları arasındaki ortalamanın 1.1 derece üstüne çıkacak. Bu değer, geçen hafta konferansa katılan ülkelerin, uzun vadede 1.5 derece altında tutmak amacıyla ellerinden geleni yapmak için anlaştıkları 1.5 derece sınırına çok yakın bir rakam.

2015 yılı için tahmin edilen 0.64 değeri de ortalamanın üzerindeydi. Ocak ayından Haziran’a kadar gözlemlenen verilere bakıldığında, bu yılki küresel sıcaklık değeri, 1961-1990 yılları arasındaki ortalama değerden 0.72 derece daha yüksek.

Geçen yıl öngörülen sıcaklık artışının tutması sonrasında bu yıl için yapılan tahminler de dikkat çekici bulundu. Gelişen teknoloji ile hassasiyeti artan cihazlar ve bilgisayar programları sayesinde gittikçe tutarlılığı artan hava tahminleri herkes için inandırıcılığını da arttırdı. Eğer geçen yıl olduğu gibi bu yıl da tahminler tutarsa, 2016 yılında tüm dünya daha da sıcak bir yıl geçirecek...

Bu yıl başlayan El Nino’nun etkileri, önümüzdeki yılın ilk yarısında da devam edecek. Çoktan Atlantik kasırga sezonunu zayıflatıp Hindistan’da muson mevsiminin kısalmasına neden oldu bile. Meteoroloji Kurumundan yapılan açıklamada önümüzdeki yılın sıcaklık değerlerindeki artışın 0.2’sine El Nino’nun sebep olacağı bilgisi verildi. Devam eden iklim değişikliğine ilişkin, hava tahmincileri, bunun yeni bir rekora gideceğine inanıyorlar. Onlara göre 2016 yılında 2015 yılı ile aynı değerlerin oluşması imkansız değil ancak 2015’ten yüksek olması daha muhtemel.

Her ne kadar önümüzdeki yıl için beklenen sıcaklık değerlerindeki yükseliş, gelecek yıllarda düşüş gösterse bile, hava tahmin uzmanlarına göre asıl sorun büyüyen ısınma sinyali. Bunun daha küçük dalgalanmalarla birleşmesi sonucunda eşi benzeri görülmemiş doğa olaylarına yol açabileceği tartışılıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *