2017 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak? Heyecan dorukta

ÖSYM sınav sonuç açıklama takvimine göre bugün (12 Temmuz salı) açıklanacak olan 2017 LYS sonuçları saat kaçta belli olacak belirlendi. 22 Haziran'da yayımlanan tercih kılavuzuna dair açıklamalarda bulunan ÖSYM adayların sonuçların açıklanmasını takiben yapacakları işlemler konusunda da bilgi verdi. İlk kez saat konusunda net bir bilgi veren kurum özellikle Tablo 3 konusunda uyarıda bulunan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, Sınav Takvimi sayfasını da güncelledi.

ÖSYM LEYS 2017 sonuçlarını bugün açıklıyor. Üstelik sınav sonuçlarının açıklanma saati bile belli oldu. İlk kez LYS sınav sonuçları açıklanma saati konusunda net bir açıklamada bulunan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 2017 LYS sınav sonuçlarının 11 Temmuz tarihinde saat 23.59'da açıklanacağını duyurdu. Saat 23.59'a kadar açıklanması beklenen LYS sınav sonuçları ile ilgili sosyal medyada da yorumlar yapıldı. Bir kesim saat 23.59'a kadar LYS sonuçları açıklanır yorumu yaparken, bir kesim ise sonuçların tam olarak 23.59'da açıklanacağı yönünde görüş bildiriyor.

10 Haziran'da başlayıp 18 Haziran tarihi itibariyle sona eren sınavlar sonrasında tüm üniversite adaylarının gözü kulağı sınavların açıklanma tarihine kilitlenmişti. Standart sapma puanının yayınlanmadığı LYS soruları açıklandıktan sonra puanların rapor üzerinden açıklanacağı belirtildi. ÖSYM AİS sayfasında başlayan üniversite başvuruları 18 Temmuz'da başlayacak tercihler ile 26 Temmuz 2017'de sona erecek. Tercih başvurularının süresi ÖSYM tarafından uzatılmayacağı bilgisini de paylaşmakta fayda var. Üniversite tercihleri bu tarih aralığında yapılmalı.

10-11-17-18 Haziran'da yapılan sınavlar sonrasında bugün açıklanacak olan LYS sonuçları 2017 için geri sayım artık başladı. Yıllarca okul sıralarında dirsek çürüten adaylar artık çalışmalarının meyvelerini alacak ve bir meslek sahibi olma yolunda artık somut bir adım atacak. Öğrencilerin heyecanla beklediği 2017 LYS sonuçları için ÖSYM internet sitesi 11 Temmuz'da büyük bir yoğunluk yaşayacak gibi görünüyor. LYS sınav sonuçları https://sonuc.osym.gov.tr adresi üzerinden T.C Kimlik Numarası ve şifre girilerek öğrenilebilecek.

LYS SONUÇLARI 2017 BURADAN AÇIKLANACAK

Üniversite tercihleri ise yine T.C. Kimlik Numarası ve şifre girilerek https://ais.osym.gov.tr adresinden yapılacak. Bireysel olarak yapılacak olan tercihler için adaylar internet üzerinden tercihlerini yaptıktan sonra başka bir bildirimde bulunmayacak.  Tablolarda mezun olunan okul türü ve puanları dikkate alınarak yapılacak olan tercihler program kodu ve bağlı olduğu üniversite/fakülte/yüksekokul adları sıraya göre yazılacak. Tercih yapmadan önce kılavuzda yer alan tablolarda hangi programı tercih edebilecekleri konusunda bilgi almaları gerekmektedir.

TABLO-3
Ön lisans programlarının yer alacağı Tablo-3'te 2017 YGS'de ilgili puan türünden 150 ve üzeri puan alanlar tercih edebilir.

TABLO-4
Bu tablodaki yükseköğretim programlarını ilgili puan türünde 180 ve üzeri puan alanlar tercihleri arasına alabilecek.

Tercih sırası çok önemli!
Her aday girmek istediği programı bu iki tablodan bularak sıraya koymalı. Aksi halde sıralamadan kaynaklanan sonuçlardan yine aday sorumlu olacak. Tüm tercihleri doldurmak zorunlu değil. 2017 LYS sonuç bilgileri adayların başarı sırasını da içerecek. Böylece tercih yaparken sıralama yapmak biraz daha kolaylaşacak.

Yükseköğretim Programlarına Yerleştirme ne zaman yapılacak?
ÖSYM tarafından yapılacak olan yerleştirme işlemlerinde iki farklı yöntem kullanılacak. Merkezi yerleştirme ve Özel yetenek sınavıyla yerleştirme olarak ikiye ayrılan bu yerleştirme işlemleri programların öğrenci kontenjanları ve koşulları göz önünde bulundurulmak suretiyle ÖSYM'nin takvimine göre yapılacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *