2017 TEOG YEP sonuçları MEB internet sitesinden açıklanıyor

Öğrencilerin liselere yerleştirilmesinde kullanılacak Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) yarın (30 Haziran) açıklanıyor. MEB 2016-2017 eğitim öğretim yılının 8. sınıf öğrencilerinin lise tercihleri ise 14-24 Temmuz arası yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı resmi Twitter hesabından yapılan bilgilendirmeye göre 2016-2017 8. sınıf öğrencilerinin TEOG sonrasında oluşan Yerleştirmeye Esas Puan durumlarını 30 Haziran cuma günü açıklanacak. 8. sınıf öğrencilerinin liselere yerleştirilmesinde kullanılacak olan YEP sonuçları saat 10.00 itibariyle yayınlanacak.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavları sonrasında gözler MEB'in açıklayacağı YEP sonuçlarına çevrilmişti. Merakla beklenen 2016-2017 YEP sonuçları www.meb.gov.tr adresinden yarın (30 Haziran) saat 10.00'da öğrenilebileceği duyuruldu. YEP açıklanmasından sonra ise sıra liselere yerleştirme işlemlerine gelecek. 2017 TEOG sonuçlarına göre oluşan Yerleştirmeye Esas Puan durumuna göre öğrencilerin liselere yerleştirilmeleri için bir tercih ve yerleştirme kılavuzu yayımlanmıştı. Buna göre 14-24 Temmuz tarihleri arasında öğrencilerin lise tercihleri alınacak ve işlemler YEP, tercih önceliği ve okul kontenjanı esaslarına göre yapılacak.

2016 2017 TEOG sınavları eğitim öğretim yılının birinci döneminde 23-24 Kasım 2016 tarihlerinde, ikinci dönem sınavları ise 26-27 Nisan 2017 tarihlerinde yapılmıştı. Öğrenciler iki gün 3'er oturum halinde 40'ar dakikalık sınavlara girdiler ve TEOG sınav sonuçlarına göre doğru yanlış sayılarını öğrendiler. Ancak sadece bu sonuçlar liselere geçiş için puan hesaplama için yeterli değil. 8. sınıf öğrencilerinin Yılsonu Başarı Puanı (YBP) da YEP'e etki edecek.

YBP NASIL HESAPLANIYOR?

MEB'in yayınladığı kılavuzda yer alan bilgilere göre 8. sınıf ögˆrencilerinin tüm derslerden aldıgˆı puanların aritmetik ortalaması, o derslere ait haftalık ders saati sayısı ile çarpılarak agˆırlıklı yıl sonu puanları hesaplanacak. Ardından ise bu puanların toplamının, o derslere ait haftalık ders saati toplamına bölünmesi ile yıl sonu bas¸arı puanı elde edilecek. 100 tam puan üzerinden yapılacak olan puanlama ile ögˆrencilerin ortak sınavlardan aldıgˆı puanlar, 8’inci sınıf yıl sonu bas¸arı puanı hesaplamasında da kullanılacak.

Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı ise TEOG sınavı gerçekles¸tirilen derslerden alınan puanların kendi agˆırlık katsayıları ile çarpılması ve çarpımların toplamından elde edilen degˆerin derslerin agˆırlık katsayılarının toplamına bölünmesi suretiyle ortaya çıkacak. Derslerin ağırlık katsayıları ise Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri için 4, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, ve Yabancı Dil için 2 olarak belirlenmiş durumda. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacak.

YEP NASIL HESAPLANACAK?
Yerleştirmeye Esas Puan hesaplaması ise sınava giren öğrencilerin 6, 7 ve 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanları ile 8’inci sınıf agˆırlıklandırılmıs¸ ortak sınav puanının toplanması sonrasında toplamın ikiye bölünmesi ile elde edilecek. Bu puanlama ise 500 tam puan üzerinden yapılacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *