» 
 

2017 trafik cezaları kaç lira olacak?

2017 trafik cezaları belli oldu. Maliye Bakanlığı tarafından yeni trafik ceza rakamları açıklandı. Trafik ceza sorgulaması artık yeni rakamlara işaret edecek. Yapılan yeni değerlendirmeye göre yüzde 3,83 zam uygulanacak. Peki, 2017 trafik cezaları ne kadar olacak? Ayrıntılar haberde...

Yapılan yeni düzenleme ile 2017 yılı sürücüler için zor bir yıl olacak gibi görünüyor. Trafik cezalarının belli olmasının ardından gözler yeni rakamlara çevrildi. Maliye Bakanlığınca belirlenen yeniden değerleme oranına göre, trafik cezaları yeni yıl itibari ile yüzde 3,83 lira zamlanacak. En düşük ceza "taşıma sınırı üstünde yolcu alan" sürücülere 75 lira, en yüksek ceza ise "geçici tescil belgesini basmak ve araç sahibine vermek üzere yetkilendirilen gerçek veya özel hukuk tüzel kişilerden belirlenen usül ve esaslara ayrı hareket edenlere" 14 bin 908 lira kesilecek.

Öte yandan alkollü araç kullanmanın cezası 876 liraya çıkarken, ehliyetsiz araç kullanan sürücülere bin 763 lira, seyir halinde iken cep telefonu kullananlara ise 95 lira paza cezası uygulanacak. Emniyet yetkileilerinden derlenen bilgilere göre, "Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği"nde Maliye Bakanlığı tarafından yeniden değerleme oranı yüzde 3,83 olarak belirlendi ve Resmi Gazete'de 11 Kasım 2016'da yayımlandı. 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren uygulanacak trafik ceza miktarları ise yeniden hesaplandı.

SAHTE PLAKAYA 5 BİN 191 TL CEZA

"Karayoluna, trafiği tehlikeye sokacak ve trafik işaretlerinin görülmesini engelleyecek bir şey atan, bırakan, döken, karayolunun yapısına, güvenlik tesisleri ile trafik işaretlerine zarar veren kişilere, bunların yerlerinde değiştirme yapanlara ya da ortadan kaldıranlara" 427 lira para kesilecek. Yetkisi olmadığı halde tescil plakası basanlara ise 10 bin 383 lira para cezası uygulanacak.

Ruhsatsız araç kullanan, tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında başka bir yere takanlara 95 lira, farklı okunmaya ya da okunamamaya neden olacak şekilde tescil plakasında değişiklik uygulayanlara 92 lira, tescilli aracı plakasız kullananlara bin 763 lira ceza ödetilecek. Aracına sahte plaka takan kişilere ise 5 bin 191 lira para cezası verilecek.

EHLİYETSİZ TRAFİĞE ÇIKANLARA BİN 763 TL CEZA

Araçlarının muayene süresini dolduranlara 95 lira para cezası kesilecek. Gerektiği şekilde aracını muayene ettirmeyene ilk seferde 6 bin 989, ikinci seferde 11 bin 658 ve üçüncü seferde ise 23 bin 318 lira ceza uygulanacak. Sürücü, belgesiz olarak trafiğe çıkarsa bin 763 lira, kırmızı ışık kurallarını ihlal edenlere 206 lira, aracınad emniyet kemeri bulundurmayan ve kullanmayanlar ile mototiklet, motorlu bitiklet ve elektrikli bitikleti kasksız ve gözlüksüz kullananlara ise 95'er TL para cezası uygulanacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *