2017 yılı LYS başvuru ücreti ödemeleri başladı

ÖSYM 2017 yılı Lisans Yerleştirme Sınavı başvuru ücretlerinin bankalara ödemeleri başladı. ÖSYM sınava dair önemli bilgilere sınav kılavuzunda yer verdi. ÖSYM sınavda özellikle 15 dakika kuralını vurguladı.

2017 yılı Lisans Yerleştirme Sınavına girecekler başvuru ücretlerini ÖSYM sayfasındaki linkten bankaların güvenli ödeme sistemine bağlanarak başvurularını gerçekleştirmeye başladılar. Başvurular 17 nisan 2017 tarihine kadar yapılacak. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi kılavuzunda yer alan bilgiler detaylı şekilde anlatıldı. Buna göre sınava girecek adaylar kuralları yerine getirecekler. Kurumun hassas olduğu nokta ise 15 dakika kuralı bu kural yine kılavuzda koyu harflerle vurgulandı. Ayrıca kılavuzda fotoğrafın nasıl olacağı, ücretler, sınav tarihleri ve sınav sonuçları da yer aldı. Sınava girecekler fotoğraf konusunda çok dikkatli davranmaları gerekecek. 50 ayı geçmemiş fotoğraflar kullanılacak. Ortaöğretim kurumu son sınıfta okuyan öğrenciler ise ya başvurularını kendi okullarından, ya kurumun koordinatör merkezlerinden ya da kurumun sınav merkezlerinden yapabilecekler. Sınav ücretlerine de açıklık getiren ÖSYM ücretlerin kurum tarafından belirlendiğini yine kılavuzda adaylara duyurmuştur. Her sınav için 40 lira ödenecektir. Fotoğraf yenilemek gerekirse 5 lira ve şifresini yenilemek isteyenler olursa yine 5 lira ödeyecektir. Sınav ücretleri Akbank"ın tüm şubelerine, ATM, İnternet bankacılığı, Kuveyt Türk Katılım Bankası'nın tüm şubelerine ve internet bankacılığına, Türk Ekonomi Bankası'nın tüm bankaları ve internet şubesine, Halkbank ATM, İnternet bankacılğı ve şubeler Ziraat bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılığına yapabilirler. Şubeler ve ATM'lerden gönderme ücreti alınmamaktadır. 

15 DAKİKA KURALI

Türkiye'de ilk YGS sınavında uygulamaya konulan 15 dakika kuralı yine LYS'de de geçerli. Bu konuyla ilgili Kamu Denetçiliği Kurumu da yeni sınav sistemi için bir rapor düzenleyerek ÖSYM Merkezinin yeni saat sistemine vurgu yapmıştır. Sınav 10.00'da başlıyorsa, sınavdan 15 dakika önce 09.45'ten sonra okula girilmeyecek. Sınav saat 14.00'de başlarsa eğer 13.45'den sonra okula giremeyecekler. Kurum özellikle saat konusuna çok önem vermektedir. 

SINAV SAATLERİ

Sınavlar 10 Haziran 2017 tarihinde başlayacak 18 Haziran 2017 tarihinde sona erecek. buna göre,

LYS-4 10 Haziran 2017 Cumartesi günü saat 10.0'da

LYS-1  11 Haziran 2017 Pazar günü saat 10.00'da

LYS-2 17 Haziran 2017 Cumartesi saat 10.00'da

LYS-5 17 Haziran 2017 Cumartesi günü saat 14.30'da başlayacaktır. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *