» 
 

2017'de özel sektörde maaşlara yüzde 9 zam

Yönetim ve insan kaynakları danışmanlığı şirketi olan Korn Ferry Hay Group'un araştırmalarına göre, 2017'de Türkiye genelinde bulunan özel şirketlerin maaşlara ortalama yüzde 9 zam yapacağını tespit etti.

Korn Ferry Hay Group'un bu senenin Ağustos-Eylül dönemleri arasıdna 52 sektörden toplamda bin 572 insan kaynakları yönetici ile yaptığı görüşmeler sonrasıdna 2017'de özel şirketlerin maaşlara yüzde 9 zam yapacağını ortaya koydu. Öte yandan iş gücü yatırımında son bikaç senedir öne çıkan yerli şirketler ise yabancı şirketler ile aynı oranda maaşlara zam yapacak. Araştırmaya göre, Türkiye'de bulunan şirketlerin ücretlerdeki artış miktarını belirlerken dikkate aldıkları en önemli unsur asgari ücret artışı, artan yetenek savaşı ve enflasyon oranı beklentisi oldu. 2016 Ücret Yan Haklar Araştırmaları'nın sonunca göre, 2017 yılında maaşlara yapılacak en yüksek zam 12,2 ile çağrı merkezlerine yapılacak. Yüzde 7,8 zam oranı ile de en düşük zam oranı uygulanacak zam yatırım ve finansal kiralama sektörü olacak.

Araştırmalara göre ayrıca, şirketlerin insan kaynakları departmanında çalışan yetenekli kişilerin elde edilmesi ve elde tutulması yönündeki planlamalar da yapılıyor. Şirketlere yetenekli çalışanları çekmek ve elde etmek konuları ise tüm şirketler için gündemde olan en önemli hususdur. Gelecek dönemlerde şirketler, ücret ve yan haklar, performans yönetimi, çalışan bağlılığındaki ve liderlik gelişimindeki konulara yönelerek çalışmalarını artıracak. 2017'de asgari ücret etkisini en önemli boyutta hissedildiği çağrı merkezleri, otomotiv yan sanati, yapı malzemeler, dayanıklı tüketim malları ve lojistik sektörlerin ücret artış oranları diğer sektörlere nazaran daha üzeri seviyede gerçekleştirilecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *