» 
»
 

2017'de uçaklarda internet dönemi başlayacak

Avrupa Birliği ülkelerde, uçaklarda cep telefonu ya da bilgisayar aracılığı ile 75 MB kadar internet hizmeti 2017 yılında verilmesi planlanırken, Türkiye'nin de benzeri bir hizmet sunması için Inmarsat ve Türksat tarafından çalışmalar yapılıyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından edinilen bilgilere göre, Avrupa Birliği ülkelerini kapsayan ve 2017 yılı ortalarında hizmete sunulması hedeflenen S Bant havacılık projesi ile uçaklarda 75 megabite kadar internet hizmeti sağlanabilecek. Yeni projeye Türkiye'nin de dahil olması için gereken çalışmalar Türksat ile Inmarsat tarafından yapılıyor.

BTK, hava taşıtlarında GSM 1800 mobil telefon hizmeti için 2009'da düzenleme yapıldı. Hazihazırda yetkili 3 işletmeci bulunuyor. Söz konusu olan internet hizmetinin öncesinde de şimdiye kadar pek çok deneme çalışmaları yapıldı. Hava taşıtlarında interneti ilk olarak 2012'de Kurul kararı ile Ku-band için yakın zamanda da Ka-band için düzenlendi.

Türkiye Cumhuriyet'ne kayıtlı hava taşıtlarında UHH ve ISS hizmeti yetkilendirmlerinin her ikisine de sahip işletmeciler, Kurumun resmi internet sitesinde yer alan "Hava Taşıtlarında Elektronik Haberleşme Hizmeti Sunumuna İlişkin Bilgi Formu'nu doldurup, onaydan geçtikten sonra izin alabiliyor.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *