» 
»
 

2017’nin ilk cemresi ne zaman nereye düşecek?

Cemre baharın müjdecisi olarak kabul edilirken, halk arasında havaya düşeceği inanılan 2017’nin ilk cemresinin ne zaman düşeceği merak konusu oluyor. İşte önce havaya, sonra suya, son olarak da toprağa düşeceğine inanılan cemrelerin düşüş tarihleri…

İlkbahar başlangıcıyla birlikte yedişer gün arayla meydana gelen ve önce havada sonra su ve son olarak da toprakta oluşan sıcaklık artışına Cemre denilmektedir. Öte yandan dini vecibelerini yerine getirebilmek adına kutsal topraklarda bulunan hacı adaylarının bölgede bulunan Mina Vadisi'nde attıkları taşlardan oluşan yığınlar da "cemre" olarak adlandırılmaktadır.

Üç farklı zamanda düşen bu cemrelerin birer hafta arayla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılır. 2017’nin ilk cemresi 19-20 Şubat tarih aralığında havaya, ikincisi 26-27 Şubat tarihleri arasında suya ve üçüncüsü de 5-6 Mart tarihleri arasında toprağa düşecek. Ayrıca her cemrenin düşüşüyle hava sıcaklığı artarken,cemrelerin arasında ise sıcaklıkta bir miktar da olsa düşüş yaşanacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *