» 
 

2018'de altının rekor kırması bekleniyor

Altın fiyatları geçen haftanın başında yükselirken ilerleyen günlerde değer kaybederek yatırımcısını üzdü. Ancak yeni haftada 204 ve 205 lira seviyesinde yatay seyretti. Altın fiyatları 13 Ekim ne kadar oldu? Incrementum ise dalgalanmakta olan altın fiyatlarının 2018'de rekor seviyeye ulaşacağını vurgulayarak altının onsunun 2 bin dolara yükselebileceğini belirtti.

Altın yatırımcıları çeyrek altın ve gram altın fiyatlarını merakla takip etmeye devam ediyor. Altın, hem hediyelik olarak hem de yatırım amacı olarak tercih ediliyor. Çeyrek altın fiyatları 210 lira satış rakamlarından sert bir düşüşe geçerek 205 liranın altına düştü. Peki 13 Ekim için altın fiyatlarında son durum ne? Haftanın başından bu yana altın yükselişteyken bugün altının ons fiyatı 1257 dolardan işlem görüyor. Gram altının fiyatı ise 0,5 artış göstererek 125 liranın üzerinde işlem görüyor. Altının ons fiyatındaki tepki yükselişin etkisi ile değer kazandı ve gram altın 125,1 liraya çıktı. Kapalıçarşı'da ise 24 ayar külçe altının gramı günü yüzde 0,32 artış ile 124,90 liradan tamamladı. Bugün kapanışta çeyrek altın 205 lira, Cumhuriyet altını 835 liradan satılıyor. 24 ayar külçe altının gram fiyatı ise dünkü kapanışa nazaran yüzde 0,32 yükseliş ile 124,90 liradan işlem görüyor.

Enflasyonun yükselmesi ve merkez bankalarının küresel büyümeyi canlandırabileceklerine ilişkin azalan güvenin altını destekleyeceğini belirten Incrementum, altının gelecek yılda rekor seviyeye çıkacağını düşünüyor. Şirketin yöneticilerinden Ronald Stoeferle, eksi faizler veya düşük faizlerden dolayı merkez bankalarının tahvil alım programlarının ekonomiyi canlandırmakta başarısız olduğunu, tüketici fiyatlarının da petrolün yükselmesi ile birlikte artış göstermeye başlayacağını dile getirdi. Altın fiyatlarının 2016'da ons başına 1,365 dolara yükselebileceğini vurgulayan Stoeferle'nin değerlendirmelerine göre altın, 2018'de 1,921.17 dolarlık rekoru tırmanarak 2,000 dolar seviyesine yükselebileceğini ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *