» 
»
 

2030 yılına kadar 5 yaşından küçük 69 milyon çocuk ölecek

UNICEF, önlem alınmadığı takdirde 2030 yılı gelene kadar 5 yaşından küçük 69 milyon çocuğun önlenebilecek sebeplerle hayatını kaybedebileceğini ve 750 milyon çocuğun da evlendirileceğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler Çocuk Koruma Fonu'nun raporu kan donduruyor. UNICEF' e göre sağlık, yaşam ve eğitim olanaklarının iyileştirilmemesi durumunda 2030 yılına kadar 5 yaşından küçük 69 milyon çocuğun önlenebilir sebepler olmasına rağmen öleceğini bildirdi. Mevcut şartların değişmemesi durumunda çocuk eşitsizliği problemlerini doğurabileceğini ortaya koydu. Bizi bekleyen önümüzdeki 14 sene içerisinde hem 69 milyon çocuk hayatını kaybedecek ve aynı rapora göre 750 milyon çocukta evlenmiş olacak. Ortaya çıkan bu sonuç ne kadar korkutucu olsada şartların değişmemesi durumunda 2030' a kadar raporun gerçekleşeceği düşünülüyor.

En kötü şartlara sahip çocukların daha iyi şartlara sahip olan çocuklara oranla 5. yaş gününe varamadan hayatını kaybetme olasılığının daha fazla olduğu bildirilen korkutucu raporda çocuk ölümlerinin en çok Güney Asya ve Sahra altı Afrika’ da meydana geldiği açıkça bildirildi.

Ailesi okumayı ve yazmayı bilmeyen çocukların ölme olasılığının diğer çocuklara oranla daha fazla olduğu gözlemlenen raporda, yoksul olan ailelerin kız çocuklarının da çok küçük yaşta evlenme olasılığının ise diğer kız çocuklarına oranla daha fazla olduğu ortaya konuldu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *