» 
 

206 ilçeye daha doğalgaz müjdesi

2020 yılına kadar yapılacak 3,5 milyar lira yatırımla doğalgaz 206 ilçeye daha ulaşacak. Dağıtım şirketleri söz konusu ilçelere şebeke yatırımı yapmaya hazırlanıyor.

81 ilin tamamına ulaştırılması sonrasında mevcut bölgelere ek olarak doğalgaz dağıtım şirketleri 3,5 milyar lira şebeke yatırımı yapacak. Bu sayede 2020 yılına kadar 206 ilçeye daha doğalgaz erişiminin sağlanması hedefleniyor. 2016 Yılı Doğalgaz Dağıtım Sektörü Değerlendirme Raporu verilerine göre 2006 ile 2016 yılları arasında toplam dağıtım sektöründeki yatırım 11.8 milyar lira oldu. Geçtiğimiz yıl ise 76 ilde 339 ilçede doğalgaz kullanımı yaygınlaştı.

Aksaray, Balıkesir, Çorum, Denizli, Düzce, Erzurum, Kayseri, Manisa, Samsun, Sivas, Tekirdağ ve Yalova gibi illerin ilk kez doğalgaz verilen ilçelerinde kullanım oranı yüzde 90'ları bulurken, faaliyetinin 10 yılını doldurmamış yerlerde bu oran yüzde 55 olarak tespit edildi.

Siirt, Hakkari ve Şırnak illeri için EPDK'nın açtığı ihaleler sonuçlandığında 81 ilin tamamında doğalgaz olacak ve bunlara ilaveten yapılacak 3,5 milyar liralık yatırımla ilave olarak 206 ilçeye daha doğalgaz sağlanacak. 2020'ye kadar söz konusu ilçelere de dağıtım süreci tamamlanacak ve sisteme 1 milyondan fazla abone dahil olacak. Böylece Türkiye'deki toplam doğalgaz abone sayısı 12,4 milyon iken 4 yıl sonra 16,7 milyona çıkmış olacak.

Abone başı doğalgaz tüketiminde Ardahan ilk sırada
Türkiye'de geçen yıl 45,9 milyar metreküp doğalgaz tüketimi gerçekleşti. Konutta ise abone başına yıllık tüketim 934 metreküp oldu. Ortalama abone başı tüketimin en fazla olduğu iller sırasıyla Ardahan, Karabük, Kars, Van, Gaziantep, Gümüşhane, Bayburt, Kırklareli, Erzincan ve Kastamonu oldu. En düşük olduğu il Antalya olurken onu Mersin, Yalova, Hatay, Osmaniye ve Kırşehir takip etti. Ankara'da abone başı yıllık tüketim 1082 metreküp, İstanbul'da ise 857 metreküp oldu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *