21 Aralık Kış Gündönümü nedir? Kışın ilk günü nar kırma geleneği nasıl yapılır?

Kış gündönümü Doodle'ı, bu önemli konuyu Google'ın atlamadığını bugün hatırlattı. Yılın en uzun gecesi olacak olan 21 Aralık günü için Google sevimli bir görsel hazırladı. Peki, 21 Aralık Kış gündönümü nedir? Nar kırmak 21 Aralık günü nasıl yapılır? Ayrıntılar haberde...

21 Aralık tarihi kış gündönümü olarak bilinmektedir. Arama motoru Google bugün Doodle tasarımı ile kış gündönümü gününü kullanıcılarına eğlenceli bir şekilde aktardı. Peki, 21 Aralık kış gündönümü nedir? Kışın ilk gününde nar kırma geleneği nasıl yapılır? Google, yine özel günleri atlamayarak kış gündönümünü sevimli bir şekilde gösterdi. Kışın ilk günü ve en uzun gece olarak bilinen 21 Aralık günü, Gregoryen Takvimi ile kış gündönümü olarak tanımlanmaktadır. Bu özel günün özelliği de Gregoryen Takvimi ile belirlenmiştir. Yıl sonuna kadar kalan 1son 10 günü temsil edilen bugün, "nar kırmak" geleneksel olarak yapılmaktadır.

Nar kırma geleneğine göre, yere hızla atılan nar ne kadar patlarsa, çok sayıdaki tanelere ne kadar uzak ve geniş bir alana yayılırsa, bolluk, bereket ve doğurganlığın temsil edildiği düşünülmektedir. Antik Yunan tarihine dayanan nar, Eski Mısır için de oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Eski Mısır zamanında din adamları tarafından nar, kutsal sayılmaktadır ve nar taneleri ise yaşam sembolü olarak görülmüştür.

Kış gündönümünün özel bir meyvesi olarak görülen nar, her ülke için farklı farklı anlmalar içerir. Ancak pozitifliği herkes tarafından bilinmektedir. Hristiyanlık'ta nar, sonsuz hayat ile kıyametin sembolü olarak gösterilirken, Budizm'de hayatın tüm olumlu etkilerinin toplandığı bir öz olarak resmedilen narı evinde tutanlar, inanca göre berekete kavuşur ve kötülüklerden uzaklaşır. İslamiyet'in kutsal kitabı Kur'an-ı Kerim'de de Enam Suresi 99 ile 141. sureleri ve Rahman Suresi 68. ayette olmak üzere nardan üç yerde bahsedilir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *