21 Ekim akşamı gökyüzü Orionid meteor yağmuru ile aydınlanacak

21 - 21 Ekim tarihleri arasında gökyüzünde görsel bir şölen yaşatacak olan Orionid meteor yağmuru için geri sayım başladı. Facebook tarafından da kullanıcılarına hatırlatılan bu doğa olayı saat 23.00'den sonra gözlemlenecek.

Her sene gökyüzünü aydınlatan bu meteor yağmurunu tahmini olarak 2 Ekim’de Dünya'ya ulaşmayı başaran ve 7 Kasım‘a kadar görülebileceği tahmin edilen meteorların yarattığı tam bir görsel şölen. Türkiye’de de Orionid meteor yağmurunun en net görülebileceği tarih aralığı olarak 21 - 22 Ekim açılandı. Yağmurun 21 Ekim gecesi saat 23.00’den sonra doğu yönünde gökyüzünde birbirlerine yakın, belirgin bir şekilde üst üste dizilmiş üç yıldız şeklinde yıldızlar belirecek.

Daha sonra onların batı yönüne doğru bakıldığında daha kuvvetli bir şekilde parıldayan kızıl bir yıldız gözlemlenecek. Takımyıldızı’nın en parlağı olan bu yıldızın adı Betelgeuse’dir. İşte Orionidler meteor yağmuru yaklaşık olarak Betelgeuse yıldızının bulunduğu alandır gözlemlenecek.

Her yıl Ekim ayında yaşanılan görsel bir şölen niteliğindeki Orionid meteor yağmurları, Halley kuyruklu yıldızının enkaz bulutu nedeni ile oluşan iki önemli meteor yağmurundan biri. Adını Orion (Avcı) takımyıldızından geliyorlarmış gibi görünmelerinden dolayı alan meteorlar gece 01.00 ile 04.00 saatleri arasında daha net bir şekilde gözlemlenebilmekte.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *