» 
»
 

240 Milyon dolarlık tarihi kokain operasyonu!

Muz yetiştirilen tarımsal işletme yerinde 8 ton kokain tünellere saklanmış bir şekilde ele geçirildi. Kolombiya tarihindeki en büyük operasyon gerçekleştirilmiş oldu.

Kolombiya polisinin son zamanlarda gerçekleştirdiği ard arda uyuşturucu operasyonlarında Klan Usuga suç örgütüne ait olan tam 8 tonluk kokain ele geçirildi. Uyuşturucu ekiplerinin itina ile çalışmaları neticesini verdi. Muz yetiştirilen işletme yerinde bulunan 8 tonluk kokainin maliyeti ise 17.500 pound yani Türk Lirası ile 240 milyon dolar lira. 

Güvenlik güçlerinin yapmış oldukları geniş çaplı operasyonlar kapsamında Kolombiya'nın kuzeybatı kesimindeki Antioquia ilçesi'nin Turbo kasabasında olan muz çiftliğinde 8 ton kokain bulundu.Yapılan operasyonda kokainlerin önceden hazırlanmış olduğu ve tuğla şeklinde sarılmış binlerce paket içerisinde bulundu. Kolombiya topraklarında senede tahminen 442 ton uyuşturucu bitkisinden kokain elde ediliyor. Kolombiya Savunma Bakanlığı kokain için düzenlenen operasyonlara ordudan da destek geleceğini bildirdi. Kolombiya'nın Devlet Başkanı Juan Manuel Santos operasyonu düzenleyen ekiplere Twitter adresi üzerinden tebrik mesajları gönderdi ve tarihin en büyük uyuşturucu operasyonu olduğunu da bildirdi. Yakalanan Klan Usuga çetesinin Kolombiya'nın en güçlü suç çetelerinden biri olduğu ve uyuşturucu kaçakçılığı yaptıkları açıklandı.

Kolombiya'nın en güçlü çetelerinden biri olan Klan Usuga'nın bir aile örgütü olduğu ve uyuşturucudan, gasp,yasadışı birçok iş, cinayet suçlarından arandıkları söyleniyor. Otoniel Klan Usuga'nın örgütün başı olduğu ve yakalanması için 5.000.000 $ ödül konulduğu söyleniyordu. Yaklaşık 2.00 kişilik bir ekiple çete lideri için yakalama operasyonları yapılmıştı. Oteniel'in kardeşi de yılbaşı da onunla aynı işi yapmakta ve  2012'de yapılan bir operasyonda öldürülmüştü. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *