» 
»
 

28 Ekim Cuma günü okullarda tatil durumu

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının bu yıl Cumartesi gününe denk gelmesi ile Cuma günü için tatil beklentileri oluştu. 28 Ekim Cuma günü okullar tatil olacak mı? MEB'den henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak yarın okulların yarım gün olacağı tahmin ediliyor.

Cumhuriyet Bayramı 29 Ekim Cumartesi gününe denk geliyor. Bu nedenle tatil bekleyen öğrencilerin gözü Cuma gününe çevrildi. Cumhuriyet Bayramı'nın 93'üncü yıl dönümü bu yıl da soşku ve sevinçle kutlanacak. Ancak bu yıl 29 Ekim'in Cumartesi gününe isabet etmesi ile Cuma günü için okulların tatil olup olmayacağı merak ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan konu ile ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı. Fakat Cumhuriyet Bayramı 29 Ekim'den bir önceki gün, 28 Ekim cuma günü yani yarın, okulların yarım gün olması bekleniyor.

Cumhuriyet Bayramı'nın kutlandığı diğer tüm ülkelerde 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere 1,5 gün resmi tatil ilan edildi. Türkiye büyük Millet Meclisi'nin 29 Ekim 1923'te ilan ettiği ve Cumhuriyet'in 93. yıldönümü bu yıl da törenlerle kutlanacak.1923'te TBMM, Teşkilat-ı Esasiye Kanunu'nda yaptığı değişikliklere göre devletin yönetim biçimi Cumhuriyet olarak ilan edildi ve aynı gece 1924'te Cumhuriyet'in ilanı olarak şenliklerle kutlanmıştı. 1925'ten itibaren ise ülke içinde ve dış temsilciliklerde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanmaya başladı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *