» 
 

3 bin 800 lira kira gelirine vergi yok

Ev sahipleri dikkat!.. Kirada evi olanların kira gelir beyannamelerini verme süresi yarın sona eriyor. İstisna sınırı 3 bin 800 lira olarak belirlenirken bu miktarın aşağısına vergi çıkmıyor.

Kirada evi olan ev sahiplerinin kira gelir beyannamelerini verme süresi yarın sona eriyor. 3 bin 800 altında geliri olanlara ise vergi çıkmıyor. Beyanname vermeyene ise ağır cezalar var. 2016 yılında evini kiraya verenler 27 Mart 2017 Pazartesi mesai bitimine kadar elde ettiği geliri vergi dairesine bildirmek zorunda. İnternet üzerinden de beyannamenizi vermeniz mümkün. Vergi borcunuz ise gelirinize göre çıkacak. Bunun yanı sarı konutla ilgili diğerlerinizi gelirden düşmenizde mümkün. 3 bin 800 liranın altında kalan gelirinize ise vergi alınmıyor.

İKİ YÖNTEM VAR

Kira Gelir beyannamesinde götürü ve gerçek olmak üzere iki gider indirimi de bulunuyor. Götürü gideri seçerseniz gelirinizden 3 bin 800 lira indirildiktan sonra kalan yüzde 25’lik tutar indirimi uygulanıyor. Gerçek gideri seçtiğiniz takdirde ise 3 bin 800 lira istisna tutarı düştükten sonra kalan kısımdan yaptığınız giderleri indirebiliyorsunuz. Bazı istisnalarda bu indirimler sayesinde de vergi ödemeyebilirsiniz de Evini kiraya verenler gerçek indirimi seçerek hiç vergi ödemeyebilir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *