» 
»
 

3 ebeveynli bebek tedavisi için İngiltere'den izin

Üç ayrı kişinin DNA'sı ile tüp bebek tedavisi sunma izni İngiltere'de bir hastaneye verildi. Hastane 3 ebeveynli tüp bebek tedavisi uygulayabilecek.

İngiltere'nin kuzeydoğusunda bulunan Newcastle Üreme Merkezi'nde artık 3 ayrı kişinin DNA'sı kullanılarak tüp bebek tedavisi uygulanabilecek. İngiltere İnsan Üreme ve Embriyoloji Otoritesi söz konusu hastaneye izin verildiğini açıkladı.

3 ebeveynli tüp bebek tedavisi nedir?
3 ayrı kişiden alınan DNA'lar tüp bebek uygulamasında kullanılabiliyor. Bu üç kişinin 2'si kadın 1'i erkek olarak seçiliyor. Anne ile birlikte bir kadın donörün yumurtaları kullanılan teknikte döllenmiş yumurtanın çekirdeği hücreden çıkarılıyor ve mitokondriye sahip donörden alınmış hücreye yerleştiriliyor. Anneden bebeğe geçen mitokondrial bozukluk böylece bazı ölümcül hastalıkları engelliyor.

İlk uygulama bu yıl yapılacak ve yıl sonunda bebeğin dünyaya getirileceği belirtiliyor. Bu uygulama ile tüp bebek tedavisi yapmak isteyen kuruluşlar ve bireyler ise İnsan Üreme ve Embryoloji Otoritesinden izin almak durumunda.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *