» 
»
 

3 haftadır öksürüyorsanız verem olabilirsiniz

“24 Mart Dünya Tüberküloz Günü” dolayısıyla Amasya Halk Sağlığı Müdürü Dr. Öner Nergiz açıklamada bulundu. Nergiz 2-3 hafta ve daha uzun öksürüklerde mutlaka doktora gidilmesini tavsiye etti.

“24 Mart Dünya Tüberküloz Günü” dolayısıyla Amasya Halk Sağlığı Müdürü Dr. Öner Nergiz açıklamalarda bulundu. “2-3 hafta veya daha uzun geçmeyen öksürüğünüz varsa verem şüphesiyle mutlaka doktora gitmeniz gerekir. Klinik muayene ve akciğer röntgeni bulgularına göre ilaç tedavisi uygulanabilir. Kesin teşhis balgamda verem mikrobunun bulunmasıyla ortaya çıkıyor. Verem ilaçla tedavi edilebilen bir hastalıktır. Verem teşhis ve tedavisi ücretsizdir. Verem hastalığından korunmak için verem aşısı yaptırılmalıdır. Ancak toplumsal düzeyde koruma böyle sağlanır. Erken teşhis önemlidir. Bir an önce tedavisine başlanmalıdır. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa hastalık daha az kişiye bulaşmış olacaktır. Tedaviye başladıktan yaklaşık 3 hafta sonra bulaştırıcılık azalmaktadır.

VEREM HALSİZLİKLE KENDİNİ GÖSTERİR

Dr. Öner Nergiz açıklamalarına şöyle devam etti: “Verem hastalığı halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, çocuklarda kilo alamama ve gece terlemesi ile kendini gösterir. Öksürük yarında balgam ve öksürüklü kan tükürme, göğüs, sırt ağrısı ve nefes darlığı hastalığın sebeplerindendir. Gırtlak vereminde ses kısıklığı da görülebilir.”

VEREMDEN KORUNMAK İÇİN TEMİZLİK ŞART

Verem hastalığından korunmak için temizliğin şart olduğunu dile getiren Nergiz: “Veremden korunmak için öksürürken ve aksırırken ağzımızı bir mendille kapatmalıyız. Ellerimizi iyice yıkamalıyız. Bulunduğumuz ortamı sık havalandırmalıyız. Sigara içmemeliyiz ve dengeli beslenmeliyiz” şeklinde konuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *