» 
»
 

3 ölümcül hastalığa tek ilaçla tedavi keşfedildi

Yoksul ülkelerde yaşayan milyonlarca insanı tehdit eden 3 hastalığın tedavisinde kullanılabilecek tek bir ilacı geliştiren İngiliz bilim adamları, aynı zamanda birden fazla parazitte etkili olan buluşları ile dünyada da bir ilki başardılar.

İlaç yaklaşık 3 milyon bileşimin test edilmesi sonucu ortaya çıktı ve 3 farklı hastalık için de kullanılabileceği keşfedildi. İngiltere’de bulunan York Üniversitesi’ndeki araştırmacıların buluşu “Nature” dergisinde yer buldu. Özellikle yoksul ülkelerde insanları etkileyen chagas, şark çıbanı (layşmanyaz) ve uyku hastalığının tedavisinde kullanılabileceği belirtilen ilaç milyonlarca insan için de umut oldu.

Söz konusu üç hastalığın da öldürücü olduğunu belirten İngiliz araştırmacılar, buna sebep olan parazitlerin birbiri ile benzer yapıda olduklarını, ilacı araştırırken de bu yoldan hareket ettiklerini belirttiler. Testler sonucunda ortaya çıkan bileşimin etkisini arttırmak suretiyle aynı anda pek çok paraziti öldürebildiği kaydedilirken, araştırmacıları bu ilacın hastalara hızla ulaşabilmesi için büyük çaba sarf ettiklerini dile getirdiler.

Henüz gerekli onayı almayan ilacın tedavi şekli parazitlerdeki proteinlere saldırması ve yapılarını bozması. Bunu yaparken ise hücrelere zarar vermeyen özellikteki ilaç için araştırmacılardan Dr. Elmarie Myburgh, dünyada ilk kez tek seferde birden fazla parazite etki edebilen bu ilacı özel bir buluş olarak değerlendirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *