» 
 

30 yıl üstü hizmet için memurlara emekli ikramiyesi yasalaşıyor

30 yıldan daha çok çalıştığı halde daha önce alamadıkları emekli ikramiyesini memurlar bir yıl içinde başvuru şartıyla artık alabilecek. Düzenlemenin meclis tatile henüz girmeden yasalaşması bekleniyor.

SSK emeklilerine ödenmesine rağmen Emekli Sandığı Kanunu’nda devlet memurlarının çalıştıkları her tam yıl için aldıkları emekli ikramiyesi, 30 yıl üzerindeki hizmet süreleri için ödenmemekteydi. Hatta memurların emekli ikramiyelerinde tam yıldan artan aylar da ikramiyede hesaplanmamaktaydı. Ancak 2015 yılının 7 Ocak tarihinde Anayasa Mahkemesi’nin kararına göre 30 yıl olarak belirlenen şart kaldırıldı ve bu tarih itibariyle emekli olanların ikramiyelerinde üst sınır aranmamaya başladı.

Ancak bu iptal kararının 7 Ocak 2015 tarihinden önce emekli olanlara uygulanmaması nedeniyle açılan pek çok dava memurlar tarafından kazanıldı. Şimdi ise yapılan yeni bir düzenleme ile artık yargıya başvuruya gerek kalmıyor ve 30 yıl üzeri hizmet süresi bulunanlara ödemeler yapılacak. Hesaplamalara göre 40 yıldan fazla çalışanlara yapılacak ek ödemelerin 25 bin lira civarında olabileceği belirtiliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu verdiği bilgilerde başvuran kişi sayısının şimdiye dek 120 bini bulduğunu, 65 bin kişinin de konuyu yargıya taşıdığını bildirdi. Emeklilere yaklaşık 2 milyar lira ikramiye ödeneceğini belirten Soylu, toplam 15 bin 131 kişiye yapılan ödemelerin yasal faizi, yargılama masrafı ile birlikte 276 milyon lira olduğunu ifade etti. Daha önce başvuru yapmış olanların tekrar başvurmasına gerek kalmaksızın ödeme alacaklarını belirten Soylu, kanun yürürlüğe girdikten sonra bir yıl hak düşürücü olarak süresi getirildiğini de bildirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *