» 
 

30 yıldan fazla çalışan memur emeklilerine ek ikramiye ödemeleri başlıyor

SGK 7 Ocak 2015 öncesi emekli olan ve 30 yıl üstü hizmet süresi bulunan memurlara ek ikramiye ödemeleri ile ilgili çalışmalarını tamamlamak üzere. Önümüzdeki hafta çarşamba günü tamamlanacak incelemeler sonunda ödemeler yapılacak.

30 yıldan fazla hizmet süresi bulunan memur emeklilere ek ikramiye ödemeleri başlıyor. SGK Ocak sonu itibariyle başvuruları almaya başlamış ve hazırlıklarını yapmıştı. 27 Ocak tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yasa ile 7 Ocak 2015 öncesinde emekli olan memurlardan 30 yılın üzerinde hizmet süresi bulunanlara her tam yıl için ikramiye ödemelerine başlanacağı açıklandı.
Söz konusu yasaya göre ek ikramiye almak için bir yıl içinde başvuru yapmayanlar bu haktan mahrum olacak ve ek ikramiyelerini alamayacak. Son başvuru süresi 27 Ocak 2018 olarak belirlendi. Başvuruyu yapan emekli memurlara başvurdukları tarih itibariyle her tam yıl için verilecek olan ikramiyenin 7500 liraya kadar olan kısmı ilk üç ay içinde ödenecek. Kalan kısmı ise kanuni faizi ile birlikte bir sonraki yılın aynı ayında yapılacak.

ÖDEMELER MART YA DA NİSAN'DA

Önümüzdeki hafta Çarşamba gününe kadar incelemelerini tamamlayacak olan SGK hak sahiplerine Mart ya da Nisan ayı içinde ödemelerini yapacak. En düşük ikramiyenin 100 lira olacağı ödemelerde 30 yıl üzeri hizmet süresi 2 yıldan fazla olanlara ise her yıl 50 lira ile çarpılacak. 2000 öncesi emekli olanlar için ödemelerin daha az olacağı, yakın tarihlerde emekli olanlara ise ödemelerin hesaplamaya göre daha fazla olacağı belirtiliyor.

1995 ve öncesinde emekli olan veya hayatını kaybedenler için yıllık 50 lira ikramiye ödenecek. Emeklilik ya da ölüm nedeniyle görevi sona erenlerin o tarihteki emekli keseneğine esas aylık tutarlar üzerinden emekli aylığı başlangıç tarihindeki katsayılar esas alınarak hesaplama yapılacak. 1 Ocak 2018 tarihine kadar başvuru yapmayanlar bu hakkını kaybederken, torba kanun öncesinde SGK’ya başvuru yapmış ama dava açmamış olanlar bu başvurularını 27 Ocak 2017’de yapmış sayılacak ve yeniden başvuruda bulunmalarına gerek duyulmayacak. Yine de bu kişilere paraları 4 ay içinde yatırılmamış olursa başvuru süre bitimini beklemeden başvuruda bulunmaları tavsiye ediliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *