» 
»
 

3000 komiser yardımcısı adayı alınacağı duyuruldu

2016-2017 eğitim-öğretim yılı için ilk derece amirlik eğitimi verilecek 3 bin öğrenci alınacağı duyuruldu. Alımların bini emniyet mensupları, iki bini ise emniyet mensubu olmayan adaylardan oluşacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü Medya Halkla İlişkiler ve Protokol Daire Başkanlığı tarafından duyurulan 3000 komiser yardımcısı adayı alımı için belirlenen emniyet mensubu bayan kontenjanı 100, erkek kontenjanı ise 900 kişiden oluşuyor. Emniyet mensubu olmayan adaylardan ise 200 bayan, 1800 erkek olacak şekilde planlama yapıldığı belirtiliyor.

Komiser yardımcısı olmak isteyen adayların ön başvuru tarihleri ise emniyet mensupları için 8-19 Ağustos olarak belirlenirken, emniyet mensubu olmayan adaylar başvurularını 27 Temmuz-5 Ağustos arasında yapacaklar. Emniyetten yapılan açıklamaya göre adayların yapacağı ön başvurular Personel Bilgi Sistemi üzerinden alınacak. Komiser yardımcılığı adaylık sınav tarihi ve sınav yerleri ise daha sonraki bir zamanda paylaşılacak.

Peki Emniyet mensubu komiser yardımcılığı adaylarında hangi şartlar aranıyor? Edinilen bilgilere göre adayların en az 4 yıllık lisans mezunu olma şartları bulunuyor veya denkliği YÖK tarafından kabul edilmiş yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olmuş olmak gerekiyor. İkinci olarak başvuru tarihinde meslekte iki yılını doldurmuş olmak şartı yer alırken, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle de 45 yaşından gün almamış olmak gerekli.

Adaylarda aranan şartlardan bir diğeri ise son iki performans değerlendirme puanının iyi veya çok iyi olması, son iki yıl içerisinde de kısa süreli durdurma, tüm meslek hayatında ise uzun süreli durdurma cezası almamış olmak. Komiser yardımcılığı adaylığına başvurmak isteyenler için belirlenen şartlardan bir diğer ise başvuracak olanların haklarında meslekten men veya memuriyetten çıkarma cezasını gerektirecek suçlar nedeniyle adli ya da idari soruşturma yapılmıyor olmak olarak yer alıyor.

Emniyet mensubu olmayan adaylarda hangi şartlar aranıyor?

Birinci şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, lisans mezunu olmak ya da denkliği YÖK tarafından kabul edilmiş yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olmak, 2015 , 2016 KPSS lisans puan türünde en az 70,00 ve üzerinde almış olmak. Emniyet teşkilatı personeli şehit veya vazife malulü eş ve çocukları için taban puan 63,00 olarak belirlenmiş durumda. Emniyet mensubu olmayanlarda aranan şartlardan bir diğeri 18 yaşının tamamladıktan sonra yaş düzeltmesi yaptırılmış ise düzeltmeden önceki yaş dikkate alınması ve 31 Aralık itibariyle 30 yaşından gün almamak şartı yer alıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *