» 
»
 

40 darbeci askerin eşleri 2010 KPSS şüphelisi çıktı

2010 KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin soruşturmada şüpheliler arasında bulunan 40 kişinin, FETÖ darbe girişimi sonrasında gözaltına alınan askerlerin eşleri olduğu belirlendi.

Soruşturmadaki 2 bin 600 civarındaki şüpheli arasında bulunan 580 kişinin Genelkurmay çalışanı subayların eşleri olduğu daha önce kaydedilmiş, son olarak da İzmir’deki casusluk soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan Binbaşı Recep Zafer’in eşi Zeynep Afra Zafer’in de şüpheliler arasında bulunması dikkatleri çekmişti. FETÖ darbe girişimine ilişkin yürütülmekte olan soruşturmada gözaltındaki 40 subayın eşlerinin 100 ve daha fazla soruya doğru cevap vererek sınavı kazandıkları tespit edildi.

Edinilen bilgilerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele düzenlenen saldırıda Erdoğan’a ve hükümete yönelik bedduanın üzerinde bulunduğu yaralı ele geçirilen Deniz Yüzbaşı Haldun Gülmez’in eşi Kübra Gülmez’in de 2010 KPSS şüphelileri arasında bulunduğu belirtiliyor. Ayrıca Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Yücel Erkman'ın yürüttüğü 2010 KPSS sorularının sızdırılması soruşturmasına ilişkin Mali Suçları Araştırma Kurulu tarafından hazırlanan raporda TSK’nin bazı kritik birimlerinde görevli subay eşlerinin FETÖ’ye himmet adı altında para ödediği iddiaları da yer almıştı.

23 Mart 2015’ten beri 2010 KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin soruşturma kapsamında düzenlenen 7 operasyonda, 384 kişi hakkında "FETÖ kurucusu, yöneticisi olmak, resmi belgede sahtecilik ve kamu zararına dolandırıcılık" suçlarından dava açılmıştı. KPSS iddianamesinde sanıklar arasında bulunan “cemaat bağı” çerçevesinde soruların buna uygun dağıtıldığına işaret edilmiş, incelenen profilleri, iş yerleri ve mali ve sosyal irtibatlara göre FETÖ/PDY içinde bulundukları kaydedilmişti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *