» 
 

45 yaş altındaki çalışanlar bireysel emekliliğe dahil olacak

TBMM Başkanlığına sunulan tasarıda, 45 yaş altındaki ücret karşılığında çalışanlara iş verenleri aracılığıyla otomatik olarak bir emeklilik planına dahil edilecekler. Zorunlu olarak 6 ay sistemde kalınacağı bilinirken, tasarıda bu sürenin 2 aya kadar düşürüldüğü bilgisi alındı.

Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Başkanlığına sunuldu. Sunulan tasarının kabulu ile birlikte uygulama 2017 Ocak'tan itibaren başlatılmış olacak. Hazırlanan tasarıya göre, 45 yaşını henüz doldurmamış Türk vatandaşlarından ücret karşılığı çalışıyor olanlar, emeklilik sözleşmesi ile emeklilik planına dahil edilecekler. Kanun hükümlerine göre düzenlenen tasarıda, işverenin kendi çalışanını sadece otomatik katılım için emeklilik planı düzenleme hususunda Hazine Müşteşarlığınca uygun olan şirketin sunacağı emeklilik planına dahil edilebilecek.

Çalışanlar otomatik kesilecek katlı payı, prim esas kazancının %3'lük kısmına karşı gelen tutarı kadar olacak. Tutar ise en geç çalışanın ücretinin ödeme tarihini takip eden iş günü, işveren kişi tarafından şirkete aktarılacak. Çalışan, otomatik katılıma yönelik emeklilik sözleşmesinde kararlaştırılan tutardan daha yüksek bir meblada kesinti yapılmasını işverenden talep edebilme imkanına sahip olacak.Çalışan, emeklilik planı sistemine dahil olduğunun kendisine bildirildiği tarihten itibaren 2 ay içerisinde bu sözleşmeden vazgeçebilecek. Bu şekilde bir cayma halinde ise ödenen katkı payları hesabında bulunan yatırım gelirleriyle 10 iş günü içerisinde çalışan kişiye geri iade edilecek.


Şirket, sözleşmeden cayma süresince ödenen katkı paylarının bir değer kaybetmemesini sağlayacak bir şekilde fon yönetimden sorumlu tutulacak. Ayrıca, çalışan adına bireysel emeklilik hesabına yatırılan katkı payları üzerinden de devlet katkısı sağlanmış olacak. Çalışanın, anlaşmadan cayma hakkını kullanmaması durumunda, sisteme girişte sadece bir kereye mahsus olmak üzere, 1.000 lira devlet katkısı sağlanacak. Öte yandan emeklilik hakkının kullanılması halinde ise, hesabında bulunan birimi minimum 10 senelik, yıllık gelir sigortası kapsamında geri almayı tercih eden çalışan kişiye, birikimin %5'i karşılığında ek devlet katkısı ödemesi yapacak. Yapılacak düzenleme ise TBMM'den geçtiği takdirde 2017'nin 1 Ocak tarihi itibari ile yürürlüğe girmiş olacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *