» 
 

4/C'li annelere süt izni müjdesi

8 Mart Kadınlar günü'nde Büro Memur-Sen 4/C'li annelere doğumdan sonra ücretsiz izin ve süt izni verilmesi hakkında açtığı davayı kazandığını açıkladı.

4/C'li kadın personel doğum sonrası 24 aya kadar ücretsiz izin ve süt izni kullanabilecek. Müjde Büro Memur-Sen Başkanı Vecdi Yanbaz'dan geldi. Konuya ilişkin açtıkları davayı kazandıklarını belirten Yanbaz, bu sorunların sona ermesi için 4/C'lilerin kadroya alınması gerektiğini ifade etti. Kamuda statü farkı nedeniyle mağduriyet yaşandığını gündeme getiren Büro Memur-Sen, 4/C'li Arzu Arslan Gonca'nın doğumdan sonra ücretsiz izin ve süt izni için çalışmakta olduğu TÜİK Bursa Şube Müdürlüğü'ne başvurması sonrasında sözleşmeli olması nedeniyle talebinin reddedilmesinin ardından yargıya başvurdu.

Açtığı davada 4/C'li personele doğum sonrasında ücretsiz izin ve süt izni hakkı verilmemesinin uluslararası sözleşmelere aykırı olduğu belirtildi. Mahkemenin kararına göre 4/C'li anne doğum sonrası 24 aya kadar ücretsiz izin ve süt izni kullanabilme hakkına kavuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *