» 
»
 

5 aylık Tolgahan’ın böbreklerinden çıkan taş hayrete düşürdü

Ordu’da bulunan Ondokuz Mayıs Üniversitesi hastanesinde tedavi görmekte olan 5 aylık Tolgahan bebeğin böbreklerinden farklı büyüklüklerde 56 adet taş çıktı.

OMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi üroloji kliniğinde Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Berkan Reşorlu tarafından AA muhabirine yapılan açıklamaya göre, ailesi tarafından rahatsızlanması üzerine hastaneye getirilen 5 aylık Tolgahan bebeğe yapılan tetkiklerde her iki böbreğinde de çok sayıda taş tespit edildiğini ifade etti.

Doç. Dr. Reşorlu bu taşların böbrek çıkışını tıkaması sonucu bebekte böbrek yetmezliği meydana geldiğinin anlaşılması ise vakit kaybetmeden tedavi sürecinin başladığını kaydetti.

Tedavi kapsamında yapılan cerrahi operasyonda bebeğin sol böbreğinden 36, sağ böbreğinden ise 20 taş çıkardıklarını belirten Doç. Dr. Reşorlu, operasyonun çok başarılı geçtiğini ifade etti.

Karşılaşılan bu durumun 5 aylık bir bebekte ender rastlandığını vurgulayarak, bu ameliyatı gerçekleştirebilecek merkezlerin dünya genelinde sınırlı sayıda olduğunu kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *