53. Uluslararası Antalya Film Festivali muhteşem bir geceyle başlangıç yaptı

Antalya Kongre Merkezi'nde düzenlenen "53. Uluslararası Antalya Film Festivali" galasına Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in yerli ve yabancı sanatçılar da katılım gösterdi.

Yerli ve yabancı pek çok sanatçının katılımıyla gerçekleştirilen Türkiye'nin en köklü film festivallerinden "53. Uluslararası Antalya Film Festivali", EXPO 2016 Antalya Kongre Merkezi'nde start aldı. Antalya Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği yoğun ilgi gösterilen festivalde, ünlü sanatçılar kırmızı halıda objektiflere poz verdikten sonra salondaki yerlerini aldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ve beraberindekiler de kırmızı halıdaki yürüyüşleri sırasında vatandaşları selamladılar ve ardından salona geçtiler.
Yavuz Bingö'ün orkestra eşliğinde Sarı Gelin türküsünü seslendirdirdiği gecede hem Türk hem yabancı çok sayıda sanatçı yer aldı. Danimarkalı ünlü aktris Connie Nielsen, İtalyan Maria Grazia Cucinotta ve Giulio Violati, Andie MacDowell, ABD'li tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu George Hamilton, ABD'li aktörler John Savage ve Esai Morales başta olmak üzere çok sayıda yabancı ünlü kırmızı halı yürüyüşü yaptı.

Nabi Avcı konuşma yaptı
53. Uluslararası Antalya Film Festivalin açılış konuşmasını Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı gerçekleştirdi. Bu festivali 53'üncü defa Antalya'ya kazandıran Antalyalılara teşekkür etmek istediğini belirten Avcı, bugün 53. kez düzenlenen festivale Antalyalıların sahip çıkmasına değindi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Menderes Türel ise yaptığı konuşmada Türkiye ve dünya sinemasının yıldızının Antalya'dan parladığını söyleyerek sahnede 15 Temmuz darbe girişimi gecesinde hayatını kaybeden şehitlerin resimlerinin ve isimlerinin bulunduğu bir video paylaştı. 15 Temmuz'un üzerinden 90 gün geçtiğini, fakat kalplerdeki acının hiç dinmediğini kaydeden Türel, 15 Temmuz'da şehit olanların her birinin bir güneş olduğunu ve Türkiye'nin yolunu aydınlattığını ifade etti. Türel, "Biz de Güneş Tutulması isimli bir bölüm hazırladık. Bu özel gösterimi batan güneşlerimize ithaf ediyoruz. Acımız aynı zamanda gururumuz oldu." dedi.


Festivalin Onur Ödülleri kimlere gitti?
Son bir sene içinde hayatını kaybeden sinema emekçilerinin anıldığı gecede, kısa bir süre önce vefat eden Tarık Akan ve onun filmlerininde bazı kareler ekranlara yansıdı.

"Altın Portakal Emek Ödülü"ne, seslendirme sanatçıları Altan Karındaş ve Tolon Karacaoğlu'na layık görülürken, Karındaş ve Karacaoğlu'nun sağlık sorunları nedeniyle katılamadıkları bildirildi.

"Yıldırım Önal Anı Ödülü"nün bir yıl boyunca Kenan Işık'a teslim edildiği açıklandı. Yaklaşık 2 yıl önce düşerek beyin kanaması geçiren ve halen tedavisi süren Kenan Işık adına oğlu Mehmet Işık, ödülü Mehmet Aslantuğ'un elinden aldı.

"Onur ödülleri"nin sahibi Yılmaz Gruda, Feyzi Tuna ve Audrey Taotou oldu.

Taotou: İlk defa bu kadar büyük ödüle layık görüldüm
Ödülünü aldıktan sonra konuşan Audrey Taotou, "Kariyerimde ilk defa bu kadar büyük bir ödüle layık görüldüm. Festivale bu inanılmaz hediyesi için teşekkür ediyorum. İngilizce oynadığım ilk filmde bir Türk kızını canlandırdım. İlk olarak Türkçe aksanla öğrenmiştim İngilizce'yi. Birkaç yıl sonra da İstanbul'a gelmiştim. Son derece özel burada olmak, çok teşekkür ediyorum." diye konuştu.

53. Antalya Uluslararası Film Festivalinde "Yaşam Boyu Başarı Ödülü" Emel Sayın'ın oldu ve ödülü Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı takdim etti. Gecede, festivalde izleyicilerle buluşacak 12 ulusal ve 10 uluslararası yarışma filmlerinin kısa tanıtımı yapıldı. Ulusal ve uluslararası jüri de tanıtıldı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *