» 
»
 

60 askeri bilerek ölüme sürüklediği öğrenildi

Bir zamanlar Nusaybin'deki terör örgütüne yönelik operasyonları yürüten ve 15 Temmuz darbe girişimi olaylarından dolayı tutuklanması kararı alınan Tuğgeneral Salih Kırhan'ın Nusaybin'de 60 askeri bilerek ölüme gönderdiği ortaya çıktı.

Mardin Nusaybin'de bölücü terör örgütüne yönelik operasyonlarda büyük rolü olan ve ardından da FETÖ'cu olduğu darbe girişimi gecesinde ortaya çıkan Tuğgeneral Salih Kırhan'ın kendi komutasındaki askeri bilerek ölüme ittiği ortaya çıktı. Nusaybinde yalnızca iki ada terör örgütü mensuplarının tuzakladıkları el yapımı patlayıcılardan dolayı, sokaklarda zırhlı araç ile değil de yayan olarak gönderilen 60 asker şehit düştü. Bölgeden şikayetlerin artması ile birlikte Genelkrumay Başkanı Orgeneral Akar bölgede incelemeler yaptı. İncelemelerin sonrasında operayonları Tunceli'den gelen Tuğgeneral Levent Ergün devir aldı. Değişikliğin ardından Nusaybin bölgesi tam olarak teröristlerden arındırıldı.

Mardin Nusaybin'de hendek kazarak, barikat kurararak askere hain saldırıda bulunan teröristleriç bölgeden temizlenmesi için başlatılan Atmaza 7 operasyonunun ilk günlerinde ard arda kara haberler geldi. Az bir süre içerisinde 60 şehit verildi. Bu da eleştirilere neden oldu. Akar'ın bölgedeki incelemelerinin sonrasında görev değişliği yapmasının ardından şehit sayıları arttı ve öldürülen terörist sayısı arttı. İki hafta içerisinde de operasyonlar bitti.

Gözaltına alınan Tuğgeneral Salih Kırhan'dan o dönem çok sayıda asker şikayetçi olomuş ve hükümeti terörle mücadele içinde zayıf gösterdiği, şehit cenazelerinin artması ile de toplumsal kavgayı kaosa sürüklemeyi amaçladığı öğrenildi. Darbe sonrasında ise tutuklandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *