» 
»
 

60 yılın rekorunu kıran sıcaklar ne kadar devam edecek

Aydın ve Antalya'da 45, İzmir'de 41 dereceyi bulan hava sıcaklığı Türkiye'de yaşanan son 60 yılın sıcaklık rekorunu kırdı. Aydın'dan bir vatandaşın çekerek sosyal medyada paylaştığı termometre fotoğrafı sıcağın gerçek yüzünü Aydın'da gösterdiğinin bir kanıtı oldu.

Ramazan Bayramı’nın başlamasıyla birlikte çok hızlı bir şekilde artış gösteren sıcak havalar, her geçen gün etkisini artırmaya devam ederken, özellikle Ege ve Akdeniz Bölgesi’ndeki bazı illerde nemin de artmasıyla çok ciddi seviyelere yükseldi. Bugün Aydın’da çekmiş olduğu fotoğrafı sosyal medyaya yükleyen bir vatandaş, fotoğrafın altına “Saat 17:00 ve hava gölgede 45 derece” notunu düştü.

Türkiye bugünden itibaren de Kuzey Afrika üzerinden gelen yeni bir sıcak hava dalgasının etkisine giriyor. Önümüzdeki Pazartesi gününe kadar etkili olması beklenen ve hava sıcaklığının mevsim normallerinin 10-12 derece kadar üzerinde seyretmesi bekleniyor.

Bugün İzmir'de 41, Antalya ve Aydın’da 45 derece ölçülen hava sıcaklığı son 60 yılın en yüksek sıcaklık ölçümü oldu. İstanbul'da 39 dereceye kadar çıkan hava sıcaklığı Balıkesir'de 41, Bodrum'da 42, Fethiye'de 44, Kaş'ta 46 dereceye olarak ölçüldü.

Diğer taraftan, sıcak hava dalgası gelecek pazartesi günü batı bölgelerde, salı günü iç ve hafta ortasında ise doğu bölgelerde etkisini kaybedecek ve sıcaklık mevsim normallerinde seyredecek.
Aşırı yüksek sıcaklığın neden olabileceği olumsuzluklara karşı yaşlılar, çocuklar ve kronik hastalığı olanlar başta olmak üzere vatandaşların güneş ışınlarının dik geldiği 10.00-16.00 saatlerinde güneşten etkilenmemeleri için gerekmedikçe sokağa çıkmamaları, sıcaktan korunmak için gerekli önlemleri almaları uyarılarında bulunuldu.

Bugün, Aydın İli için Valilikten bir açıklama yapılmış ve bugün 44 derece sıcaklık beklenen Aydın İlinde bulunan tüm kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli ve hamilelerin, hava sıcaklığının artması nedeniyle idari izinli sayılmasına karar verilmişti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *