650 yıllık Zeynel Bey türbesi taşınıyor

Batman’ın en çok Ziyaret alan ilçelerinden Hasankeyf‘de bulunan 650 yıllık Zeynel Bey Türbesi, Ilısu Barajının tamamlanması ile suların altında kalmaması için bir bütün olarak 2 kilometre uzağa taşınacak.

650 yıllık bir geçmişe sahip olan ve yüzyıllardır Batman’ın Hasankeyf ilçesinde ziyaretçi akınına uğrayan Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan'ın oğlu Zeynel Bey'in türbesinin, kısa süre içerisinde yapımı tamamlanacak olan Ilısu Barajı ile sulara gömülmesin diye şimdiki yerinden yaklaşık 2 kilometre uzağa taşınıyor.

Bir Hollanda firması tarafından taşıması gerçekleştirilen Türbenin taşınma çalışmaları 52 kişilik ekiple büyük bir titizlikle yürütülüyor. SPM-T adı verilen tekerlekli bir araçla bulunduğu yerden 90 santimetre yeni yerine taşınacak olan türbenin taşıma işleminin Nisan ayı başına kadar tamamlanması planlanıyor. 

Eserin bin 100 ton ağırlığında olması ve hiç bozulmadan bir bütün halinde taşınacak olması nedeni ile Türkiye'de bir gerçekleşeceği ifade ediliyor. Alınan bilgilere göre eser taşınmadan önce eserin ağırlığında bir taş taşınarak deneme yapılacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *