» 
 

67 bin kişiyi işe almak için bekliyorlar ancak eleman yok!

2016'nın son çeyreğine ilişkin açıklanan işsizlik oranlarına göre yüzde 12,1'e yükselen işsizliğe rağmen firmalar 67 binden fazla kişiyi işe almak için beklediklerini ancak eleman bulamadıklarını dile getiriyor.

Açıklanan son işsizlik rakamlarına göre son 6 yılın en yüksek seviyesine çıkan işsizlik oranına rağmen çalıştıracak personel bulamadıklarını ifade eden Birlemiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel, üniversitelerden yeni mezun olan gençler için perakende sektörünün önemli fırsatlar sunduğunu kaydetti. 149 firma ile birlikte bunlara ait 422 markayı temsil ettiklerini belirten Öncel, 375 bin kişiye istihdam sağlandığını, bu yıl ise yaklaşık 67 bin 400 kişinin işe alınacağını ifade etti.

TÜİK verilerine göre 4 milyona yaklaşan işsiz sayısına karşın organize perakende sektöründe genç işsizlere katkı sağlayacak alternatifler bulunduğunu belirten Öncel, çalışma zamanlarını kendi belirleyebilecekleri çalışma planlarının gençlere sunulduğunu, markalarla ilgili tüm detayları öğrenebilecekleri bir ortam sağlandığını kaydetti.. BMD'deki pek çok marka sahibinin işlerini kurarken yorulduklarını ifade eden Öncel, ilk başlarda gençlerin biraz yorulacaklarını ancak çırağı olmadan da işin ustası olunmadığını dile getirdi.

"İŞ BEĞENMEMEKTEN VAZGEÇİN"

Türk perakende sektöründe yabancı dil bilmenin yurt dışı için önemli fırsatlar ortaya koyduğunu belirten Öncel, 2017'de yeni mezunlar için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının sunduğu birinci yıl asgari ücretin yarısı, ikinci yıl yüzde 25'i kadar desteğin önemine değindi. Yaraların hızla sarıldığı dinamik bir yapı olduğunu ifade eden Öncel, "Çok olumsuzluklar yaşadık ama kaldığımız yerden hızla devam ediyoruz. Büyük projeler durmadan devam ediyor. Gençler şimdi kariyer yollarının da açık olduğunu görüyorlar. Bir satış danışmanı sabır gösterirse genel müdür de kendi işinin patronu da olabiliyor. Bu nedenle gençlerimize iş beğenmemekten vazgeçin, markaların aradığı 67 bin kişiden biri olun diyoruz.” şeklinde konuştu.

"ELEMAN ALIMLARI DEVAM EDECEK"

Sinan Öncel, 2017'de markaların mağaza açmaya ve eleman almaya devam edeceklerini belirterek, her kademede iş fırsatlarının sunulduğunu, bunca seçeneğe rağmen eleman bulmada sıkıntı yaşandığını ifade etti. Markalarının İK servislerine iş arayan gençlerin mutlaka başvurması gerektiğini belirten Öncel, herkesin kendisine göre bir pozisyonda iş bulabileceğini dile getirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *