» 
»
 

670 ve 671 sayılı KHK'lar: Soru çalanlar memuriyetten ihraç ediliyor

2010 KPSS’de soruları çalarak memur oldukları tespit edilenlerin ihraç edileceklerini belirten Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrasında düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplanan Bakanlar Kurulu sonrasında düzenlediği basın toplantısında 670 ve 671 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameler ile getirilen yeni düzenlemelerin ayrıntılarını anlattı. Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, FETÖ’nün tamamen ortadan kaldırılması ve tüm kurum ve kuruluşlardan temizlenmesi için atılan adımlardan bahsetti ve izlenen yol haritasının da tartışılarak açıkça paylaşıldığını dile getirdi.

Kurtulmuş, OHAL çerçevesinde çıkarılan 670 sayılı KHK ile kamu personeli olma vasfını yitirmesi gereken ve FETÖ’cü olduğu tespit edilenlerin başta TSK, Dışişleri, Sahil Güvenlik, Emniyet Genel Müdürlüğü olmak üzere listelerin bugün yürürlüğe gireceğini duyurdu. Listede adı geçen FETÖ mensuplarının devlet memuriyeti vasfını kaybedeceğini belirten Kurtulmuş, ayrıca görevden alınanların büyükelçi, hakimi savcı gibi unvanları, TSK rütbeleri ya da vali gibi unvanları kullanamayacaklarını da açıkladı.

Kapatılan FETÖ ile bağlantılı kurum ve kuruluşların alacak ve yükümlülükleri ile taşınmazlarının ne olacağı hususunun Maliye Bakanlığı’na bırakıldığını ifade eden Kurtulmuş, kapatılan vakıfların mal varlıklarının Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredildiğini bildirdi. 2010 KPSS ile ilgili düzenlemeden de bahseden Kurtulmuş, soruları çalarak devlet memuru oldukları tespit edilenlerin memuriyetten ihraç edileceklerini ancak gerçekten hakkı ile girenlerin soruşturma sonucunda tespit edilerek memuriyet sıfatlarının devam edeceğini kaydetti. Ayrıca GATA ve askeri hastanelerin Sağlık Bakanlığı’na devri ve kapatılan hastanelerde çalışan personel ile ilgili düzenlemenin yapıldığını bildirdi.

15 Temmuz şehitleri ve gazileri ile ilgili de düzenlemelerden bahseden Kurtulmuş, bu şehit ve gazilerin SGK borçlarının silineceğini belirtti. Ayrıca Yeni Şafak gazetesi fotomuhabiri İsmail Cambaz Hasan’ın ailesinin başvurusu üzerine kararname ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına alındığını duyurdu.

671 sayılı KHK’nın içeriği

TSK’da pilot açığının kapatılması ve yeni pilot alımın ile eskiden pilot olup bir şekilde TSK’dan ayrılanların yeniden TSK’ya kazandırılması ile ilgili düzenlemenin 671 sayılı KHK ile yapıldığını dile getiren Kurtulmuş, ayrıca TİB’in kapatılarak BTK’ya devredilmesi hususunun da düzenlendiğini açıkladı. Buna göre TİB kapatılarak bütün yetkileri BTK’ya devredildi.

Özel harekat polisi alımına ilişkin sürecin bu KHK ile açıklığa kavuşturulduğunu da belirten Kurtulmuş, YÖK’ün talebi çerçevesinde 2006 sonrasında kurulmuş olan 41 üniversitede öğretim üyelerinin emeklilik yaşının 67’den 72’ye çıkarıldığını, böylece görevden uzaklaştırılanlar nedeniyle öğretim elemanı açığı sonucu ortaya çıkacak zorlukların giderilmesinin amaçlandığını dile getirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *