» 
»
 

671 sayılı KHK ile 38 bin hükümlü bugün itibariyle tahliye ediliyor

Yaklaşık 38 bin hükümlü, 671 sayılı KHK ile tahliye edilecek. Tahliyelerin bugün öğleden sonra başlaması bekleniyor.

“Ceza ve Güvenlik Tedbirleri İnfazı Hakkında Kanun” eklenen geçici madde ile yeni bir düzenlemeye olanak sağladı. Buna göre 1 Temmuz 2016 tarihine kadar işlenen suçları kapsayacak şekilde denetimli serbestliğin kapsamı da bir yıldan iki yıla çıkarılmış oldu. Koşullu salıverilmesine 2 yıl ve daha az süre kalan ve iyi hali göz önünde bulundurulacak hükümlüler, denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak şartıyla serbest bırakılacaklar.

Süreli hapis cezası almış olan hükümlüler, eğer cezalarının “3’te 2’sini” cezaevlerinde yatarak çekmişlerde koşullu salıverilmeden yararlanıyordu ancak yeni düzenleme ile bu süre de değiştirildi. Buna göre aldıkları hapis cezasının yarısını cezaevinde kalarak çeken hükümlüler koşullu salıverilmeden yararlanabilecek.

İlk etapta 38 bin mahkumun yeni düzenleme ile tahliye edileceğini Twitter hesabından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ açıklamıştı. Adalet Bakanlığı yetkilileri de denetimli serbestlik hükümleri kapsamında olanların da gelecek günlerde tahliye edileceklerini açıkladı. Türkiye genelinde Cumhuriyet Başsavcılıkları tahliye mesaisine başladı. Yeni düzenlemede yer alan suç türlerinden hükümlüler bugün itibariyle tahliye ediliyor.

16 Ağustos tarihi itibariyle Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne bağlı cezaevlerinde tutuklu ve hükümlü sayısının 213 bin 499 olduğu, cezaevlerinin toplam kapasitesinin ise 187 bin 351 olduğu belirtildi. Bu düzenleme ile yapılacak tahliyelerin ardından cezaevlerindeki sayının 175 bin 499’a düşmesi bekleniyor.

Tahliye edilecek olanlardan Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) kasten öldürme, altsoya, üstsoya, eşe veya kardeşe ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı işlenen kasten yaralama veya neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçları, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar, casusluk ve Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçları işleyenleri kapsamayacak. 
HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *