» 
»
 

6.8 kiloluk bebek Hindistan'da dünyaya geldi

Hindistan'da anne adayı genç kadın, başarılı bir sezaryen doğumun ardından 5.8 kiloluk bir bebek dünyaya getirdi. Ortalamanın çok üzerinde bir kilo ile doğan bebek görenleri şaşkına çevirdi.

Hindistan'da Nandini adındaki genç anne adayı kadın, hiç bir hastalığı olmadığı halde normalin çok üzerinde bir kiloya sahip şişman bir bebek dünyaya getirdi. Dünyaya gelen kız bebeğin kilosu tam 6.8 kilo. Yani normal şartlarda dünyaya gelen bebeklerin kiloları 2,5 - 3,5 kilo iken Hindistan'da yenidoğan bebek 6.8 kiloya sahip dünyaya geldi.

Hindistan'ın güneyde bir ili olan Karnataka'da 20 yaşındaki Nandini adındaki genç kadın dünyaya 6.8 kilo ağırlığında bir bebek getirdi. Doğum sürecinde de hiçbir sıkıntı yaşamadığını söyleyen Nandini, sağlıklı ama normal kilonun üzerinde bir bebek doğurdu. Sadece kilo olarak boy olarakda yeni doğan bir bebekten çok daha uzun olarak dünyaya geldi. Doktoru S. Kumar bu bebeğin dünyanın en büyük yenidoğan bebeği olabileceğini, normal şartlarda yeni doğan bir bebeğin kilosunun 2,5 ile 3,5 arasında olabileceğini ancak Imran Qureshi adı verilen yeni doğan bebeğin 6.8 kilo olarak doğduğunu, normal bebeklerde 50 cm olması gereken boyun bu bebekte 62 cm olarak dünyaya geldiğini açıkladı. Bebeğin Hassan Institute of Medical Sciences servisinde kuvezde bir süre gözetim altında tutulacağını ekledi.

Kilolu doğan bebeklerde genellikle annede diyabetik bir durumun söz konusu olduğunda anne adayında şeker hastalığının olduğu düşünülür. Çünkü şeker hastası anne adayının bebeğinin kandaki şeker oranında da problem olduğundan bebek ortalamanın üzerinde bir kilo ve irilikte doğar. Ancak Hindistan'da dünyaya gelen bu şişman bebeğin annesi Nandini'de diyabet hastalığı bulunamadı. Hatta ultrason ve kan testlerinde de değerlerin normal olduğu bir anormal duruma rastlanmadığı söylendi. Dünyada doğan en büyük bebek ise 1955 yılının Eylül ayında doğan, 22 kilo ağırlığındaki bebek olmuştu. Hindistan'da ise 2015 yılının Kasım ayında 22 kilo ağırlığında bir erkek bebek dünyaya gelmişti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *