» 
»
 

7 bomba yüklü araçla saldırıyı Adana polisi engelledi!

Kobani'de bomba eğitimi aldıktan sonra Adana'ya gelen ve 7 bomba yüklü araçla pek çok yerde saldırı hazırlığında olan üniversite öğrencisi ve ona yardımcı olan 4 kişiyi yakalayan Adana polisi, büyük bir facianın önüne geçti.

Adana'da havalimanı, kaymakamlık ve polis merkezlerine 7 bomba yüklü araç ile eş zamanlı saldırı hazırlığında olan üniversite öğrencisi İhsan O. ve ona yardımcı olan 4 kişi, 1 kilo C4, 21 kilo TNT ve 2 el bomba ile birlikte kıskıvrak yakalandı. Alınan bilgilere göre, Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Adana'da çeşitli yerlerde eş zamanlı saldırı yapılacağı istihbaratını aldıktan sonra önemli noktalarda emniyet de dahil yüksek güvenlik önlemleri alındı. Aynı zamanda TEM ekipleri, polis merkezlerinin önünde gördükleri şüpheli 2 kişinin takibini yaptı. Günlerce takip altında olan şahısların, Adana Havalimanı, Ceyhan İlçe Kaymakamlığı ve polis merkezlerinin etrafında keşif yaptıklarını ardından da Ova Mahallesi'ne gittiklerini tespit etti.

Takip edilen şahıslardan birinin Dicle Üniversitesi 1. Sınıf öğrencisi İhsan O. olduğu ve diğerinin ise Adana'nın Ova Mahallesi'nde yaşamakta olan esnaf Mahmut B. olduğunu belirledi. İhsan O.'nun Kobani'de bomba eğitimi aldıktan sonra Adana'ya eylem yapmak için geldiğini, Mahmut B.'nin de eylem için yerleri gösterdiği ve saldırı için bombaların gelmesini bekledikleri belirlendi. Polis yaklaşık 10 gün önce de bombanın geldiğini ve A.B., Ö.B. ve A.B.'nin iş yerine gelen iki zanlının bombaları bırakıp havalimanı, Ceyhan Kaymakamlığı ve 5 polis merkezine eş zamanlı saldırı düzenleceği tespit edildi. Takipte olan polis şüpheli 5 kişiyi yakaladı.

Şüphelilerin buluştuğu plastik geri dönüşümle ilgilenilen iş yerinde polisin yaptığı aramalarda 21 kilo TNT, 1 kilo C4 ve 2 el bombası, 7 zaman ayarı, makineli tabanca, 7 kapsül ele geçirildi. Zanlıların bir hafta boyunca emniyette sorgulanmalarının ardından üniversite öğrencisi olan İhsan O.'nun eylem hazırlığı yaptığı belirlendi. Vatandaşlarda korku ve paniğe neden olacak, polisin korsan gösterilere müdahale ettiği esnada bebek arabasına ya da mototiklete bomba koyarak zırhlı aracın geçişi esnasında patlatarak polisleri şehit etme planları içerisinde olduğu belirlendi. Zanlılar sorgularının bitmesinin ardından adliyeye sevk edildi. Mahkemeye çıkarılan zanlılar tutuklandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *