» 
»
 

7 yaşındaki Tuğra acil kalp nakli bekliyor

Küçük yaşında yapay kalp cihazıyla hayata tutunmaya çalışan Tuğra, solunum sıkıntısı ve akciğer enfeksiyonu gibi nedenlerle acil kalp nakli için bekliyor. Aile kalp nakli için umutlu.

Anne Çiğdem ve baba Mehmet Dizöyörür çiftinin 7 yaşındaki oğulları Tuğra, kalp damarlarının ters olarak dünyaya gelmesi nedeniyle 4 kez açık kalp ameliyatı geçirdi. 11 Mart 2016 tarihinde yapay kalp takılan minik Tuğra, İstanbul'da tedavilerinin ardından İzmir'de Ege Üniversitesi'ne kaldırıldı. Bodrum'da yaşayan Dizyörür çifti de İzmir'e taşınmak durumunda kaldı.

Yüksek ateş ve solunum sıkıntısı nedeniyle hastanede tedavi altına alının Tuğra'nın akciğerlerinde enfeksiyon tespit edildi ve şimdi ise Çocuk Hastanesi yoğun bakım ünitesinde. Tuğra'nın yaşaması için acil kalp bekleniyor.

HERKESİN ORGAN NAKLİNE İHTİYACI OLABİLİR

Doğuştan kalp hastası olan Tuğra için anne Çiğdem Dizyörür, son ameliyat ile kalbinin daha da zayıfladığını dile getirerek yapay kalp cihazıyla yaşamına devam ettiğini belirtti. Yapay kalp cihazına Tuğra'nın Joe Dalton adını verdiğini söyleyen anne, kalbi zaten güçsüz olan oğlunun birden ateşinin çıkması üzerine hastaneye yatırıldığını ve akciğerlerinde enfeksiyon ve ödem oluştuğunun tespit edildiğini belirtti. Kalp nakli için beklediklerini ifade eden Dizyörür, "Nakil ile insanları yaşatabiliriz. Organ nakline birgün herkesin ihtiyacı olabilir" dedi.

UMUDUMUZU KESMEDİK

Evladından hiçbir zaman umut kesmediğini de vurgulayan anne Dizyörür, acil koduyla kalp arandığını, umutlu olduklarını dile getirdi ve "Biz umutluyuz, Tuğra bunu da atlatacak" ifadelerini kullandı.

KALP NAKLİ ŞART

Doğumsal kalp rahatsızlığı bulunan Tuğra'nın akciğer enfeksiyonu ile daha da durumunun kötüleştiğini belirten Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zülal Ülger Tutar, yüksek ateş ve solunum yetmezliği olduğunu ve Tuğra'ya mekanik olarak solunum desteği sağladıklarını ifade etti. Tutar, yapay kalbin çözüm olmadığını, Tuğra'nın yaşaması için kalp naklinin şart olduğunu vurguladı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *