72 yaşında üniversite öğrencisi oldu

Edirne'de yaşamakta olan 72 yaşındaki Şevki Kılıç geçimini sokaklarda topladığı hurdaları satarak sağlıyor. İki çocuğu ve iki torunu olan Kılıç, 2016'da ÖSYM'nin yerleştirme programı sonuçlarına göre hep hayalini kurduğu Trakya Üniversitesi Edirne Fen Edebiyat Fakültesi'nin Tarih Bölümü'nü kazandı.

Edirne'nin merkeze bağlı Dilaverbey Mahallesi'nde oturmakta olan 72 yaşındaki Şevki Kılıç kendi imkan ve çabaları ile liseyi dışarıdan bitirdikten sonra yaklaşık 4 sene önce, Anadolu Üniversitesi'nin Açık Öğretim Fakültesi Tarih Bölümü'nü kazandı. Fakat sınavlara giremediğinden dolayı bir türlü mezun olamadı. Her sene üniversite sınavlarına giren Şevki Kılıç, bu sene de girdiği sınavda Trakya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nü kazandı. Durumunun el verişli olmamasından dolayı ve topladığı hurdaları satarak geçimini sağlamaya çalıştığı için Edirne dışındaki okullara gidemediğini söyledi. Yaptığı iş ile günlük yaklaşık 50 lira kazandığını dile getiren Kılıçi 15 Ağustos'ta üniversite için kayıt yaptıracağını söyledi. Gençlere tavsiyede bulunan Kılıç, okumanın bir yaşı olmadığını, eşinin bile kendisine destek olmadığını, kendisini caydırmaya çalıştığını ancak kendisinin asla pes etmediğini belirtti.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ı makamında ziyarette bulunan Kılıç ile görüştü ve Gürkan, Kılıç'a 4 sene eğitim hayatında destek olacağını söyledi. Kılıç ise, maddi olarak bir yardım beklemediğini ancak kitap hediye ederse kabul edebileceğini dile getirdi. Gürkan, Şevki Amcaya onun için ne yapabileceğini sorduğunda aldığı yanıt karşısında hayrete düştüğünü dile getirdi. Kılıç'ın kitap hediye edilirse alacağını, başka birşey kabul etmeyeceğini söylediğini belirtti.

Başkan Gürkan, insanlığın acımasız bir şekilde katledildiği bu dönemlerde 72 yaşındaki Şevki Amcanın üniversiteye başlama gayretini ve dünya klatiklerinin neredeyse hepsini okumuş olmasından dolayı takdir edilecek bir kişi olduğunu ifade etti. Kılıç'a belediye olarak bağlarını koparmayacağını belirten Başkan Gürkan, ara ara okullarda okuma aşkı konusunda öğrencilere konferas vermesi konusunda çalışmalar yapacaklarını belirti. Ayrıca, Kılıç'ın hayali olan hayali kitabın baskısını da üstlendiğini söledi.

1997 senesinde DSİ'ye birinci olarak girdiğini, kendisine ne iş yaptığını sorduklarında sadece okuduğunu söylediğini dile getiren Kılıç, başvuran 83 kişiden 2 kişinin işe alındığını belirtti. 4 sene önce başladığı Açık Öğretim Fakültesi Tarih Bölümü'nden yalnızca İngilizce dersinden kaldığını söyleyen Kılıç, Trakya Üniversitesi Kütüphanesi'ne gittiğini fakat kendisinin Açık Öğretim Fakültesi öğrencisi olmasından dolayı kitap verilmediğinin altını çizen Kılıç, artık kime kitap vereceklerini de göstermiş olacağını dile getirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *