» 
»
 

720 Bin Taşerona Kadro 1 Milyon Gence İş Emekliye Zam

Önümüzdeki ay içinde uygulanmaya başlayacak birçok tasarı ile herkesin yüzünü güldürecek haberlerde imza aşamasına gelindi. 720 bin taşeron işçiye kadro, Borçlu olan esnaf ve ailelerine sağlık hizmetlerinden yararlanma imkanı, emeklilere ucuz tatil ve zam, 1 milyon gence iş ve çalışan annelere yarım mesai konuları için bakan açıklama yaptı.

Yeni dönemde kalkınma projesini devreye sokmaya hazırlanan hükümette, birçok alanda refah seviyesini artırmak amacıyla uygulamaları devreye sokmaya hazırlanıyor. Ekonomik konuda çalışma yürüttüğü bilinen hükümetin, önümüzdeki dönemde en çok ele aldığı konular olan, 720 bin taşeron işçi, emekliye zam, işçilerin kıdem tazminatı, çalışan annelerin yarım gün mesai hakkı, esnafa borçlu olsa dahi sağlık kurumlarından aileleri ile birlikte yararlanma şansı ve engellilerin kamuda ve özel sektörde istihdamında yeni yapılan çalışmalar uygulamaya sokulacak.

Kamuda görev yapmakta olan yaklaşık 720 bin taşeron işçiye kadro için yapılan çalışmalarda, karar aşamasına gelindiği vurgulandı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün yaptığı açıklamaya göre, taşeron işçilere kadro konusunda 2 alternatif in sunulacağı ve taşeron işçisinin bunlardan birini seçmesinin isteneceği öğrenilirken, kadro düzenlemesinin bu yıl sonuna kadar tamamlanmasının beklendiği ifade edildi.

Kıdem tazminatı konusunda, her çalışanın bu hakkı alması için uygulamaya sokulacak yeni sisteme ilişkin taslak çalışmasının bittiği belirtildi. Çalışma Bakanlığı'nın hazırladığı yeni çalışma taslağının,, Başbakanlık'ta son şeklinin verilmesinin sonrasında sendikalarla paylaşılacağı belirtildi. Yeni düzenleme ile, mevcut çalışanlar eski sistemde kalacak ya da yeni sisteme geçecek. Yasanın yürürlüğe girdikten sonraki dönemde işe girenler otomatik olarak yeni sisteme devrolmuş olacak.

Başbakan Binali Yıldırım'ın daha önce müjdesini verdiği1 milyon gence iş istihdamı projesi bu ay içindalanmış olacak. Bu kapsamda, işverenlere teşvikler verilemsinin planlandığı, özellikle genç girişimcilere destek sağlanacağı ve  Kalkınma Bankası imkanlarının genç girişimcilere destek sağlayacağının altı çizildi.

Esnafları llgilendiren yeni çalışmalarda ise, prim borcu olduğu için sağlık hizmetlerinden faydalanamayan esnaf ve ailelerine hastanerde tedavi imkanı geliyor. Borcu olan esnafın sağlık hizmetilerinden faydalanabilmesini sağlayacak yeni düzenleme uygulamaya konulacak. Toplamda, 60 günden fazla prim borcu olan esnaf ve aileleriı, yapılan düzenleme ile  önce yılbaşına, ardından da 30 Haziran 2016'ya kadar sağlık hizmetinden yararlanması sağlanıyordu.

Emeklilere de bir müjde niteliği taşıyan çalışmalarda,  Temmuz zammı ile memur emeklilerinin 2018 ve 2019 kazançlarının belirleneceği toplu sözleşme süresinin yaklaştığı süreçte,; 2 adet çalışma söz konusu.Ekonomi Koordinasyon Kurulu, önümüzdeki günlerde, emekli maaşları arasında dengenin sağlanması amacıyla toplanacak. Çalışma Bakanlığı ile Turizm Bakanlığı, 1 milyon emekliye ucuz tatil' projesi içinçalışma yürütüyor. Proje ile emeklilerin Ege ve Akdeniz'de Eylül, Ekim ve Kasım aylarında hesaplı tatil yapmasnın önü açılacak.

Bayramdan sonra, engelli istihdamına yönelik yeni teşvikler ve müjdeler olacağını duyuran Bakan Müezzinoğlu,. 50'den fazla işçi çalıştıran işletmelerin engelli çalıştırma zorunluluğunun sürdürüleceğini, 50'nin altında çalışanı olan markete, mahallenin bakkalına, kasabına, pastaneye, engelli işçi alımlarında devlet olarak biz destekleyeceklerini dile getirmişti. İşe alınan engellilerin SGK primleri devlet tarafından ödenecek, hatta beliki de maaşlarının yarısı devlet tarafından karşılanabilecek dedi.

Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Memur olarak görev yapan annelerin yarı zamanlı çalışabilme imkanı sağlayan yönetmeliğinde neredeyse tamamlandığını ifade etti. Bakanlar Kurulu'nun imzasında olan yönetmelik, önümüzdeki günlerde resmi gazetede yayınlanarak yürülüğe girecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *